مجله تخصصی تعمیرات

آشنایی با یو پی اس

لوازم الکتریکی معمولا نسبت به نوسانات ولتاژ برق بسیار حساس هستند . و همانطور که می‌دانید نوسان ولتاژ در برق شهر تقریبا یک امر روزمره است. کارخانجات تولید کننده وسایل الکتریکی معمولا از یک منبع تغذیه برای رفع این مشکل استفاده می‌‌کنند.
معمولا کار یک منبع تغذیه در این گونه وسایل جلوگیری از نوسانات برق مخرب برای دستگاه می‌باشد. ولی زمانی که برق شهر قطع می‌‌شود از منبع تغذیه هم کاری بر نمی‌آید.

اگر از کامپیوترتان زیاد استفاده می‌کنید احتمالا تا بحال برای شما هم پیش آمده که در هنگام کار با کامپیوترتان برق قطع شده باشد واگر انسان خوش شانسی هستید احتمالا هنوز کامپیوترتان درست کار می‌کند. البته در بیشتر موارد حداقل مادربرد کامپیوتر آسیب می‌بیند. اگر CPU نسوخته باشد باید گفت هنوز هم نسبتا انسان خوش شانسی هستید.

امروزه با وجود مادربردهایی که خیلی هم گران نیستند می‌توانید از روشهای ارزان قیمت مختلفی برای محافظت مادربرد کامپیوتر در برابر مشکلات منبع تغذیه (برق شهر) استفاده کنید. ولی هیچ روشی مانند استفاده از UPS و Uninterruptible Power Supplies یا یک منبع تغذیه بدون وقفه نمی‌تواند از تجهیزات گرانقیمت شما در برابر مشکلات برق حفاظت کند. زمانیکه شما یک سرور یا کامپیوتر گرانقیمت دارید اهمیت وجود UPS بیشتر می‌شود.

UPS برای فیلتر نوسانات ناخواسته برق ورودی و کنترل ولتاژ آن دارای مدارات خاصی است. و برای حل مشکل قطع برق یا افت بیش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ برای بسیاری تجهیزات مضر است یا سبب از کار افتادن موقت آنها می‌شود ) از باتری استفاده می‌کند که کل این مجموعه را تغذیه پشتیبان می‌گویند.

انواع UPS
در مفهوم کلی به دو نوع و فرم وجود دارد : آنلاین (UPS Online ) – آفلاین ( Line Interactive UPS ) و هر کدام از این دو می‌توانند با شکل موج خروجی سینوسی ، شبه سینوسی ، مربعی و … باشند.

Online UPS
در ابتدا برق شهر یا ورودی را از AC به DC تبدیل می‌کند وسپس برق DC را به AC تبدیل می‌کند و در این فرایند کاملا خروجی از ورودی ایزوله می باشد و این بهترین حالت یک UPS هست. اما اینورتر همیشه در مدار قرار دارد و عملیات تبدیل را انجام می‌دهد. در این مدل‌ها زمان سوئیچ کردن بین وضعیت استفاده از باتری (back up mode) و استفاده از برق شهر (normal mode) صفر میلی ثانیه می‌باشد.

Offline UPS
در مدل های Offline اینورتر یا مبدل فقط زمانی به کار می‌افتد که برق ورودی قطع و یا از محدوده معین خارج شده باشد به عبارتی دیگر UPS برق شهر را در زمان اتصال به خروجی bypass می‌کند و فقط عملیات استابیلایزر را انجام می دهد. و زمان انتقال معمولا بین ۱ تا ۳ میلی ثانیه می‌باشد.

*** نکته : زمان کمتر از ۴ میلی ثانیه سیستم‌های کامپیوتری متوجه قطع برق نمی‌شوند.

Simulated Sin Wave
سیستم‌های شبه سینوسی این شکل موج در UPSهای شبه سینوسی در زمان قطع برق ایجاد می‌شود و شکل موج DC به صورت پله‌ای می‌باشد که UPS سعی می‌کند شکل موج برق شهر را شبیه سازی نماید.

اما چگونه می‌توان یک UPS خوب انتخاب کرد ؟
در جواب این سوال باید گفت این موضوع کاملا بستگی به میزان توانائی شما در پرداخت می‌باشد و UPS را برای چه منظوری مورد استفاده قرار می‌دهید. مصرف انرژی آنچه محافظت می‌کنید عامل دیگری است که در خرید UPS نقش مهمی ایفا می‌کند. واحدی که بوسیله آن ظرفیت UPS یا مقدار انرژی که به شما می‌دهد بیان می‌شود عبارت است از آمپر- ساعت. مثلاً یک UPS پنجاه آمپر ساعت می‌تواند دستگاه شما را با جریان ۲ آمپر به مدت ۲۵ ساعت یا با جریان ۵ آمپر به مدت ۱۰ ساعت تغذیه کند. توجه داشته که میزان جریان مصرفی را مصرف دستگاه تعیین می‌کند پس زمان تغذیه برای یک UPS مشخص به میزان مصرف دستگاه شما دارد.

بدیهی است در صورتی که زمان بحرانی که به یک منبع تغذیه احتیاج دارید کوتاه باشد می‌توانید از UPS با آمپر- ساعت کمتر و در نتیجه ارزانتر استفاده کنید. البته یک محدودیت هم در این زمینه وجود دارد و آن این است که جریان نامی UPS شما باید از کل برق دستگاه‌های شما ( به آمپر ) بزرگتر باشد.( هر سیستم با مونیتور “۱۵ و بدون رایتر و اسپیکر و لوازم جانبی و پر مصرف تقریبا ۴۰۰w مورد محاسبه قرار می‌گیرد و در انتها برای اطمینان ۲۰۰w به عدد کل اضافه کنید.)

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که هیچگاه از یک محافظ برقی ( مانند محافظ یخچال یا کامپیوتر ) در خروجی یک UPS استفاده می‌کنید نباید از این محافظ‌‌ها به طور همزمان برای یک دستگاه استفاده کنید چون باعث صدمه دیدن دستگاه شده و حتی از نظر ایمنی شما هم می‌تواند خطرناک باشد.

معمولا قیمت UPS بازه‌ای بزرگ دارد تا کسانی که از توانایی مالی کمتری برخوردارند هم بتوانند آن را تهیه کنند. البته طبیعی است که قیمت بالاتر کیفیت و امکانات بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com