مجله تخصصی تعمیرات

تکنولوژی DLP

اکنون ویدئو پروژکتورهای زیادی به بازار عرضه شده و در همه آن‌ها لامپ‌هایی که تصویر را می‌سازند حرف اول را می‌زند. اما معادلات در چند سال اخیر تغییر کرده و شرکت کاسیو دست به ارائه فناوری جدیدی در این عرصه زده است که لامپ‌ها را کنار می‌گذارد و به جای آن از لیزر و ال ای دی استفاده می‌کند.

با روشن شدن ویدیو پروژکتورهایی که با سیستم Laser & LED Hybrid کار می‌کنند، ابتدا لیزری آبی رنگ به سمت حلقه‌ای که با فسفر سبز رنگ پوشیده شده، پرتاب می‌شود.

پس از برخورد نور آبی لیزر با این حلقه، نور دوم وارد چرخه شده. بدین معنا که علاوه بر نور آبی  نور سبز هم خودنمایی می‌کند. اما برای اینکه بتوان تصویر را به نمایش درآورد، نیاز به تفنگدار سومی است که در این دستگاه نور قرمز رنگ LED، نقش سومین رنگ را ایفا می‌کند.سپس این سه رنگ بوسیله انعکاس در آینه‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند و به سمت قطعه الکترونیکی به نام DLP بازتاب داده می‌شوند.

DLP یک چیپ الکترونیکی متشکل از هشت میلیون آینه است که این آینه‌ها با جا به جا شدن در چهار محور بالا، پایین، چپ و راست توسط ویدیوپروژکتور تصویر کوچکی از اطلاعات ارسالی مورد نظر ما را می‌سازند و در نهایت تصویر بوسیله عدسی‌های تعبیه شده در داخل دستگاه، روی پرده نمایش ظاهر می‌شود.

هرچه فضای مورد نیاز برای نمایش بزرگتر باشد، باید دستگاه از توانایی نوردهی بالاتری استفاده کند درحقیقت این روشنایی با واحد به نام انسی لومن سنجیده می‌شود.

از نکات مهمی که خریدار باید هنگام خرید به آن توجه کند میزان انسی لومن  دستگاه است. نوری که هر انسی لومن ایجاد می‌کند معادل نور یک شمع در اندازه متوسط است. طبیعتا هر اندازه دستگاه انسی لومن بالاتری داشته باشد برای استفاده در مکان‌های بزرگتر مناسب‌ خواهد بود چرا که از روشنایی کافی به هنگام نمایش بهره می‌برد.

معمولا برای اتاق‌های کوچک و کلاسهای درس انسی لومن ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ ، برای سالنهای کنفرانس متوسط و اتاقهای بزرگ انسی لومن ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ و برای سالنهای نمایش بسیار بزرگ انسی لومن بالای ۶۰۰۰ در نظر گرفته می‌شود.

سازندگان در مدلهای جدیدشان، اتصال به اینترنت بدون سیم جهت انتقال تصاویر از رایانه و یا تلفن همراه در عرض چند ثانیه را برای کاربر فراهم ساخته‌اند.

شاید بتوان یکی از ایرادهای این تکنولوژی جدید را میزان متوسط نوردهی دستگاه‌ها تا سقف ۴۵۰۰ انسی لومن محسوب کرد. حداکثر سقف نوردهی گران‌ترین ویدیوپروژکتور شرکت کاسیو که از این سیستم استفاده می‌کند شاهدی بر این مدعاست.
از نکات مثبتی که در نسل جدید ویدیو پروژکتورها می‌توان آن را پیدا کرد، از دست ندادن کیفیت رنگ‌ها و درخشندگی آن‌هاست چراکه در ویدیو پروژکتورهای لامپی، بعد از مدتی دستگاه کیفیت رنگ‌ها و درخشندگی خود را از دست می‌دهد، موضوعی که در فناوری لیزر و ال ای دی حل شده است.

بدین طریق علاوه بر بالا بردن کارایی دستگاه، لامپ‌های جیوه‌ای که برای سلامتی کاربر و محیط زیست خطرآفرین هستند و دمای دستگاه را بالا می‌برند، کنار گذاشته شده و دیگر نیازی به تعویض این لامپ‌ها که حاوی مواد مضری برای سلامت پوست و تنفس هستند نخواهد بود.

[irp posts=”5539″ name=”ویدئو پروژکتور چیست و ویژگیهای آن”]

به طور کلی هر وسیله برقی میزانی از انرژی را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به کارکرد مداوم ویدئو پروژکتور برای زمانی بین سه تا چهار ساعت قطعا مصرف بهینه از موارد مهم به حساب می‌آید.

اما از دیگر مشکلات ویدیو پروژکتورهای لامپی میزان مصرف بالای انرژی آنهاست. با توجه به استفاده از لیزر و ال ای دی مصرف برق کاهش پیدا می‌کند.

طول عمر هر ویدیو پروژکتور با توجه به سخت‌افزاری که در آن استفاده شده متفاوت است. استفاده از تکنولوژی لامپ ،کاربر را بعد از گذشت زمانی مجبور به تعویض لامپ‌های ویدیو پروژکتور می‌کند و هزینه‌ای را روی دست او می‌گذارد. اما تکنولوژری لیزر و ال ای دی تا حدودی این مشکل را برطرف کرده بطوریکه عمر دستگاه ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند و به ۲۰۰۰۰ ساعت خواهد رسید.

در اکثر مدلهایی که از تکنولوژی لامپ‌های جیوه‌ای استفاده می‌کند، دقایقی از وقت فقط صرف خاموش و روشن شدن دستگاه می‌شود. ولی در مدلهای لیزری تنها پنج الی هشت ثانیه از زمان صرف روشن یا خاموش کردن دستگاه خواهد شد که زمان بسیار کوتاه و مناسبی محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد که این تکنولوژی جدید می‌تواند برای سالن‌های کوچک و متوسط کنفرانس یک گزینه خوب باشد. اما متاسفانه نمی‌توان از این سیستم در سالن‌های بزرگ استفاده کرد و البته نباید این موضوع را هم از قلم انداخت که اگرچه تکنولوژی لیزر و ال ای دی نسبت به لامپ‌های جیوه‌ای برتری دارند، اما قیمت‌ آن‌ها کمی گران‌تر از نسل لامپی ویدیو پروژکتور‌ها است.

[irp posts=”5470″ name=”تعمیر ویدئوپروژکتور”]

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com