لپ تاپ ها عمر نسبتا کوتاهی دارند و چند هفته پس از انتشار و توزیع در بازار منسوخ می شوند.تعمیر و ارتقا سخت افزار آن نیز مشکل می باشد. 

نه تنها لپ تاپ بلکه دیگر لوازم الکترونیکی نیز همین شرایط تاسف آور را دارند و باعث ایجاد کوهی از زباله الکترونیکی می شود.رفع برخی از مشکلاتی که برای لپ تاپ پیش می آید ، خیلی ساده تر از تصورات شماست . در این مقاله سعی شده تا راهنمایی ساده برای رفع برخی مشکلات لپ تاپ به شما داده شود.
یکسری از عیوب لپ تاپ غیرقابل رفع می باشد. قطعات حساسی در لپ تاپ شامل مادربرد و قطعاتی که روی مادربرد قرار می گیرد( کارت گرافیک(GPU) ، پردازنده مرکزی(CPU) ) در صورت خرابی ، تعمیر آن مشکل و یا گران می باشد.

سیستم عامل

علایم :

اگر صدای لپ تاپ نرمال است، هارد دیسک به نظر درست کار می کند و صفحه نمایش روشن می شود، احتمالا مشکل از سیستم عامل می باشد.
وارد حالت Safe Mode شوید و سعی کنید مشکل را از آنجا حل کنید.شاید مشکل از معیوب بودن درایور و یا رجیستر باشد که بهتر است به جای صرف ساعت ها برای تعمیر سیستم عامل ، سیستم عامل را دوباره نصب کنید. می توانید از اطلاعات و داده ها با Linux Live CD/USB بکآپ (Backup) بگیرید.

درایو هارد دیسک

هارد دیسک محل قرارگیری سیستم عامل و جایی است که تمام داده های شما ذخیره می شود.
علایم :

 • گاهی اوقات خرابی هارد شامل علایم زیر می باشد:
 • کارایی ضعیف / سرعت کم
 • BSODs
 • خرابی داده
 • خرابی سکتور ( بد سکتوری )
 • صداهای عجیب

زمانیکه متوجه برخی از این علایم شدید ، از داده خود قبل از اینکه دیر شود، بکآپ بگیرید . از نشانه های واضحی که خرابی هارد را به همراه دارد این است که صفحه نمایش روشن می شود، چراغ نمایشگر چشمک می زند اما اتفاق دیگری نمی افتد . پیغام خطایی که ممکن است نمایش داده شود که برخی خطوط بوت از بین رفته است.
لپ تاپ کاملا از کار افتاده باشد-نه صدایی و نه چراغی- و شارژر را هم چک کرده اید ، مشکل از مادربرد و یا قطعی از مادربرد می باشد.
اگر مشکل از خرابی HDD و یا SSD باشد، می توانید با جایگزین کردن یک هارد دیگر مشکل را رفع کنید. هارد قدیمی را بردارید و هارد جدید را قرار دهید.

باتری CMOS

باتری CMOS امکان ذخیره سازی تنظیمات بایوس زمانیکه کامپیوتر را خاموش می کنید، فراهم می کند.
علایم:
در اغلب مواقع سیستم بوت می شود و همه چیز به نظر نرمال می آید، به جز برخی مشکلات کوچک :

 • ساعت و تاریخ سیستم به طور مدام ریست می شود.
 • درایورها از کار می افتند.
 • گاهی اوقات ، سیستم بوت نمی شود یا به سادگی خاموش می شود.
 • خطاهای مربوط به CMOS هنگام بوت شدن نشان داده می شود.
 • مشکلات عجیب و غریب سخت افزاری

هرکدام از این مشکلات می تواند دلایل متعددی داشته باشد، اما اگر تعداد کمی از آنها همزمان با هم باشند، مطمئن باشید که علت خرابی آن باتری CMOS است.

دسترسی به باتری CMOS نباید زیاد سخت باشد. اغلب موارد می توانید از طریق پشت لپ تاپ به آن دسترسی داشته باشید. تعویض باتری CMOS به راحتی تعویض HDD و یا رم نیست.

RAM

رم حافظه ی موقت کامپیوتر شما محسوب می شود. اطلاعاتی که هنگام راه اندازی سیستم لازم است را در خود ذخیره می کند.
علایم :

 • سیستم بوت نمی شود و بوق می زند.
 • نمایش صفحه ی BSODs در هنگام نصب ویندوز
 • نمایش BSODs در حین عملیات عادی

از برنامه های تست رم مثل Memtest86 برای چک کردن خطاها استفاده کنید. اگر خوش شانس باشید ، رم به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، پشت لپ تاپ را باز کنید و رم را دوباره جا بزنید.
اگر با این کار مشکل برطرف نشد و فقط یک رم دارید، آن را در اسلات دیگری جا بزنید و امتحان کنید. اگر دوتا رم دارید، سعی کنید تا سیستم را با یک رم بوت کنید و یا جای رم ها را عوض کنید.
اگر هیچ کدام از این روش ها کار نکرد یک ماژول رم را برای تست نهایی امتجان کنید.

صفحه نمایش

علایم : 
عیب آشکار صفحه نمایش ، روشن نشدن صفحه نمایش است. در این شرایط لپ تاپ را به یک مانیتور خارجی وصل کنید. اگر همه چیز به درستی کار کند، مشکل از صفحه نمایش می باشد و باید صفحه نمایش را تعویض کنید. تعویض صفحه نمایش کار ساده ای نیست ، اما می توان بدون لوازم و مهارت های خاص این کار را انجام داد.

اگر مشکل فراتر از تعمیر باشد و نتوان با تعویض قطعات مشکل را رفع کرد مثل خرابی مادربرد ، خرابی CPU و خرابی GPU ، بهتر است تا از قطعات سالم و بخش هایی که هنوز کاربردی است ، استفاده کرد و باقی را برای بازیافت الکترونیکی به کار برد.