مجله تخصصی تعمیرات

اسپیکر مانیتورینگ؛ بررسی و مقایسه آن

کسانی که به تازگی به مبحث تولید صدا و موزیک پرداخته اند حتما اسم اسپیکر مانیتورینگ را شنیده اند. در این مقاله سعی خواهیم کرد هرچیزی را که درباره اسپیکرهای مانیتورینگ که با نام اسپیکرهای استودیویی نیز خوانده میشوند بدانید را با شما درمیان بگذاریم.

اسپیکر مانیتورینگ چیست؟

اسپیکرهای مانیتورینگ اسپیکرهای مخصوص تولید صدا و موسیقی هستند. به اسپیکرهای مانیتورینگ، اسپیکرهای استودیویی نیز گفته می شود زیرا برای نظارت و گوش دادن انتقادی در حین ضبط میکس و مسترینگ استفاده می شود. اسپیکرهای مانیتورینگ(استودیویی) یک بخش ضروری برای هر سرگرمی یا تنظیم حرفه ای ضبط صدا و موسیقی هستند. بدون این اسپیکرهای تخصصی کار سختی برای ایجاد یک ترکیب عالی خواهید داشت. اگرچه که میتوان این کار را با هدفون های استودیویی با کیفیت بالا نیز انجام داد.

تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی

اسپیکرهای مانیتورینگ برای استفاده در استودیوهای ضبط و راه اندازی استودیوهای خانگی برای تولید موسیقی می باشند. طراحی این مدل از اسپیکرها نسبت به اسپیکرهایی که برای گوش دادن معمولی به موسیقی و پخش صدا برای رایانه و سینمای خانگی درنظر گرفته می شود بسیار متفاوت و خاص می باشد.

دلیل استفاده از اسپیکرهای مانیتورینگ ایجاد نمایش دقیق سیگنال صوتی تا حد امکان است در حالی که اسپیکرهای خانگی بیشتر برای ایجاد یک تجربه شنیداری دلپذیر و فراگیر طراحی و استفاده می شوند.

پاسخ فرکانسی و فاز خطی

پاسخ فرکانسی به نحوه تغییر صدای سیگنال صوتی توسط اسپیکر گفته می شود.بسیاری از دستگاه های صوتی از جمله میکروفون و رابط های صوتی پاسخ فرکانسی خاص خود را دارند. اسپیکرهای مانیتورینگ همگی به گونه ای طراحی و تولید شده اند که تا حدامکان تاثیر کمتری روی سیگنال صوتی داشته باشند که به این واکنش منحنی صاف یا مسطح گفته می شود. همانطور که گفته شد منحنی پاسخ فرکانسی نشان می دهد که چگونه اسپیکر صدا را به عنوان تابعی از فرکانس تغییر می دهد. بنابراین منحنی مسطح به این معنی است که هیچ تغییری در نحوه تولید مجدد سیگنال ورودی توسط اسپیکر وجود ندارد. لازم به ذکر است که پاسخ فرکانسی کاملا مسطح عملا غیرممکن است اما طراحان و سازندگان اسپیکرهای مانیتورینگ را طوری طراحی می کنند که تا حد امکان این پارامتر نزدیک به ایده ال باشد.

سازندگان اسپیکرهای خانگی را طوری طراحی می کنند که یک تجربه شنیداری دلپذیر را برای استفاده کننده به ارمغان بیاورد. معمولا منحنی پاسخ فرکانسی آنها فرکانس های باس و تریبل را اغراق می کنند که همین موجب می شود صدای صوتی برای شنونده بهترو جذاب تر باشد و انها تمایل بیشتری برا خرید و لذت بردن از اسپیکر داشته باشند. به طور کلی اسپیکرهای خانگی نمایش نادرستی از سیگنال صوتی ورودی را به نمایش می گذارند. خطی بودن فاز یکی دیگر از نکات مهم در اسپیکرهای مانیتورینگ یا استودیویی می باشد. این بدین معنی است که چگونه اسپیکر فاز فرکانس های تشکیل دهنده سیگنال را در طول طیف تغییر می دهد. رابطه فاز خطی به این معنی است که اسپیکر فاز تمام فرکانس های صوتی را در سراسر طیف به همان میزان جابجا می کند. این باعث کاهش یا حذف اعوجاج فاز می شود و موجب افزایش کیفیت صدا می شود.

اکتیو یا پسیو

اسپیکرهای خانگی معمولا حالت پسیو یا غیرفعال هستند. در حالی که اسپیکرهای مانیتورینگ معمولا همه اکتیو هستند به این معنی که یک تقویت کننده قدرت در اسپیکر تعبیه شده است. برخی از آنها هم دارای تقویت کننده یا آمپلی فایر جداگانه برای تیوتر و سابووفر هستند.

تقویت جداگانه فرکانس های مربوط به تیوتر و سابووفر امکان ساخت کراس اورهای بهتر را چرخش فیلتر با شیب تندتر فراهم می کند. این باعث می شود که فاصله بین محدوده های فرکانس تیوتر و سابوفر مشخص تر شود و اعوجاج فرکانسی کاهش یابد و نتیجه کلی بازتولید دقیق تر صدا است.

تصویربرداری استریو، صحنه صدا و زمینه های صوتی

ویژگی مهم دیگری که اسپیکرهای مانیتورینگ دارند توانایی آنها در تولید تصویر استریو است. این امر تشخیص دقیق و تنظیم قرارگیری صداها در میدان استریو را در حین تولید آسان می کند.

مهندسان اسپیکرهای مانیتورینگ را بر اساس محل و مکان استفاده اسپیکر، به 3 دسته میدان نزدیک ، میدان میانی و میدان دور طراحی میکنند .

*اسپیکر های مانیتورینگ میدان نزدیک

– طراحی شده برای قرار گرفتن در فاصله بین 3 تا 4 فوتی از شنونده

– اتاق آکوستیک تاثیر کمتری دارد

-برای استودیوهای اقتصادی یا خانگی عالی است و توسط حرفه ای ها هم استفاده می شود

*اسپیکر های مانیتورینگ میدان میانی

 – این مدل دورتر از شنونده در استودیوهای متوسط تا بزرگ قرار میگیرد

 – صحنه صوتی گسترده تر نسبت به اسپیکرهای مانیتورینگ میدان نزدیک ندارد.

– اتاق آکوستیک تاثیر متوسطی دارد

*اسپیکر های مانیتورینگ میدان دور

– طراحی شده تا دور از شنونده قرار گیرد

– گسترده ترین صحنه صوتی

– اتاق آکوستیک بیشترین تاثیر را دارد

قرار دادن و جداسازی

جایی که اسپیکرهای مانیتورینگ خود را قرار می دهید می تواند تنظیمات استودیوی شما را تغییر دهد یا خراب کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام قرار دادن اسپیکر مانیتورینگ خود در استودیو در نظر بگیرید.

– ارتفاع تیوتر باید در سطح گوش باشد

 – اسپیکرهای مانیتورینگ باید به صورت متقارن قرار گرفته باشند. یعنی در فاصله مساوی از دیوارها و از یکدیگر

 – یک مثلت متساوی الاضلاع بین شنونده و دو مانیتور تشکیل دهید

– صدای اسپیکرها باید مستقیما به سمت سر شنونده پرتاب شود

– از پایه های ایزوله یا فوم مخصوص آکوستیک برای جدا کردن اسپیکر از سطوحی که روی آن قرار گرفته اند استفاده کنید

 – اسپیکرها را در فاصله 3 تا 5 فوتی از دیوارها قرار دهید

– اگر اتاق شما مستطیل شکل است اسپیکرها را در امتداد یکی از دیوارهای کوتاه قرار دهید

مشخصات فنی

یکی از مهمترین پارامترها درباره اسپیکرهای مانیتورینگ یا استودیویی که برای خرید به شما کمک خواهد کرد مشخصات رایج و داده های فنی می باشد.

اندازه مخروط سابووفر

این پارامتر به قطر مخروط سابووفر اشاره می کند. مخروط سابووفر بزرگترین درایور روی اسپیکر است و وظیفه پخش فرکانس های پایین و میانی را برعهده دارد. اندازه مخروط سابووفر مهم است زیرا هرچه قطر مخروط بزرگتر باشد اسپیکر در بازتولید فرکانس های پایین تر بهتر خواهد بود. برخی از اندازه های مخروط سابوفر متداول عبارتند از 3.5 اینچ 4.5 اینچ 5 اینچ 7 اینچ و 8 اینچ مانیتورهای میدان میانی و دور می توانند مخروط های سابووفر بزرگتری داشته باشند زیرا مسافت های بزرگتری را پوشش می دهند و به قدرت بیشتری در پشت خود نیاز دارند. برای اسپیکرهای ماینتورینگ سایز مخروط 5 به بالا توصیه می شود اما اگر اتاق شما کوچک باشد مجبور به استفاده از اسپیکرهای مانیتورینگ کوچکتری هستین.

حداکثر SPL

این پارامتر برای اندازه گیری میزان صدای اسپیکر مانیتورینگ می باشد و برای اسپیکرهای مانیتورینگ برای پوشش دادن فواصل بزرگتر بین اسپیکر و میدان میانی  و دور دارای اهمیت بیشتری است زیرا شنونده باید صدای بلندتری داشته باشند.

محدوده فرکانسی و پاسخ

این پارامتر بالاترین و پایینترین فرکانس هایی که اسپیکر توان تولید آن را دارد مشخص می کند. شنوایی ما انسان ها در محدوده 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز قرار دارد.

مهمترین از محدوده فرکانس تغییر سطوح در آن محدوده است.برای مثال 40 هرتز تا 03کیلوهرتز(-+ 3 ) یعنی حداکثر تغییر از سطح پایه برای هر فرکانس معین در امتداد منحنی پاسخ 3 دسی بل بیشتر یا 3دسی بل کمتر می باشد. عدد  تلرانس3 دسی بل و کمتر مقدار مناسبی برای این پارامتر است.

اعوجاج هارمونیک کل

همه دستگاههای صوتی به دلیل عناصر مدار و سایر محدودیت های فیزیکی نویز اضافه شده خود را دارند. اسپیکرهای مانیتورینگ نیز به دلیل تقویت کننده های خود نویز و اعوجاج ناخواسته اضافه می کنند .که به آن پارامتر THD می گویند یعنی نسبت نویز و اعوجاج اضافه شده به سیگنال اصلی و معمولا مقدارآن را با درصد نشان می دهند. معمولا حدود 0.5 درصد اسپیکرهای خانگی نسبت نویز به سیگنال بسیار بالاتری دارند و یکی دیگر از دلایل عدم استفاده آنها توسط سازندگان موسیقی همین پارامتر می باشد.

2 دیدگاه
 1. سلام
  اسپیکر مانیتورینگ یاماها دارم احساس میکنم صدای تیوتر ضعیف شده و کلیدهای پشت دستگاه هم با تعویضش نویز میندازه رو صدا نیاز به سرویس دارن
  ممنون میشم راهنمایی کنین

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com