مجله تخصصی تعمیرات

پسورد بایوس

امنیت سخت افزاری که در لپ تاپ ها وجود دارد خیلی بیش تر از امنیت در PC است . بیش تر لپ تاپ ها قابلیت رمز گذاری روی بایوس را دارند به نحوی که بدون بازگشایی رمز امکان استفاده از لپ تاپ نیست. پسورد بایوس را چند ثانیه پس از روشن شدن سیستم و قبل از لود شدن سیستم عامل باید وارد کرد.

امکان رمزگذاری برای بایوس کامپیوترهای رومیزی ( PC ) نیز وجود دارد ، این رمز با دیگر تنظیمات بایوس ( تاریخ ، ساعت ، حجم هارد و… ) ذخیره می شود. تنظیم مجدد بایوس و پسورد روی PC خیلی راحت است . برای حذف پسورد بایوس از جامپر ( jumper ) نزدیک باتری بایوس روی مادربرد ، استفاده کنید . کافی است تا آن را از پین ۱+۲ به پین ۲+۳ فقط برای چند ثانیه جا به جا کنید . با روشن کردن دوباره سیستم به شما هشداری داده می شود که ” تنظیمات بایوس نامعتبر است … کلید F1 را برای ادامه فشار دهید … ” ( … Bios settings invalid … Default loaded … press F1 to continue … ) یا عبارت مشابه . با این کار پسوردی روی بایوس وجود ندارد.
در لپ تاپ ها پسورد بایوس درچیپ مخصوص زیر CPU ، ذخیره می شود. پس با ریست کردن تنظیمات بایوس ، تاثیری روی پسورد بایوس به وجود نمی آید. تنها راه حل موجود ریسکی ، گران و البته توسط شرکت های سازنده توصیه نمی شود ، جایگزینی آن با چیپ جدید است. برخی سازنده ها مثل Dell برای لپ تاپ های خاص Master Password می توانند ، ایجاد کنند. و برخی دیگر مثل IBM توصیه می کنند مادربرد جدید جایگزین کنید که مسلما گران می شود. اما برای مدل لپ تاپ های قدیمی پسورد بایوس را با ریست کردن بایوس برداشته می شود.
در مورد مدل لپ تاپ های جدید تنظیم مجدد پسورد بایوس غیر ممکن و یا گران می باشد . فایل ها ، ایمیل ها و عکس ها در هارد دیسک ذخیره می شوند ، در صورتیکه کسی پسورد بایوس را نداشته باشد ، امکان دسترسی به فایل ها را نیز ندارد. اما اگر هارد شما را روی سیستم دیگری بگذارند ، می توان به فایل ها دسترسی داشت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com