مجله تخصصی تعمیرات

تفاوت تکنولوژی DLP و ۳LCD

LCD یا ۳LCD :

ممکن است واژه ۳LCD را در وب سایت های گوناگون یا در بروشورهای مربوط به پروژکتورها به وفور مشاهده کرده باشید. سازنده های زیادی از ویدیوپرژکتورهایLCD با برند ۳LCD تطبیق یافته اند. در سیستم های تصویری LCD، همواره سه پنل LCD وجود دارد.بنابراین هیچ تمیزی بین تکنولوژی LCD و ۳LCD وجود ندارد و این واژه ها بجای یکدیگر استفاده میگردند.

DLPو ۳LCD دو مدل مختلف از تکنولوژی های بکار رفته در پروژکتور محسوب میشوند . اینکه کدام دستگاه بهتر است را نیاز شما تعیین می کند . هرکدام از این تکنولوژی ها مزیت ها و معایبی دارند. که در زیر آن ها را معرفی می کنیم.

تفاوت تکنولوژی DLP و ۳LCD

تکنولوژی LCD: قدیمیتر از تکنولوژی DLP میباشد. تکنولوژی LCD از سه صفحه شیشه ای بمنظور جدا کردن طیف های نور به قرمز، سبز و آبی استفاده میشود. نور از این صفحات عبور و تصویر را روی پرده ایجاد می کند.

تکنولوژی LCD

مزایای تکنولوژی LCD

پروژکتورهای LCD معمولا اشباع رنگ بهتری دارند. رنگ ها در این تکنولوژی عمیقتر و روشنتر هستند. و برای نمایش تصاویر با رنگهای زنده در سالن هایی که نو زیادی دارند مناسب می باشد.

پروژکتورهای LCD مصرف برق کمتر ، حرارت و سر و صدای کمتری را تولید می کنند.

در پروژکتورهای LCD جزئیات تصاویر و اطلاعات بهتر نمایش داده میشوند. همچنین معمولا تصاویر اندکی روشن تر از پروژکتورهای DLP نمایش داده میشوند. البته تفاوت بین دو تکنولوژی هنگام نمایش جزئیات در صفحاتی مانند اکسل مشخص میشود.

معایب پروژکتورهای LCD بیشتر هنگام تماشای ویدئو بروز میکند تا نمایش دیتا :

 • اثر Screen Door

تصاویر واضح تر تولید شده توسط پروژکتورهای LCD میتواند یک عیب برای آنها باشد، چون فوکوس دقیقتر باعث میشود تا پیکسل های یک تصویر (“chicken wiring” یا “screen door effect”) بیشتر نمایان شوند. در واقع گاهی اوقات اگر از نزدیک به صفحه نمایش نگاه کنید میتوانید پیکسل ها را از هم تشخیص دهید.

 • کنتراست

کنتراست پروژکتورهای LCD در مقایسه با DLP زیاد خوب نیست، به این معنی که پروژکتورهای LCD نمی توانند تصاویر کاملاً سیاه ایجاد کنند. هر دو مورد اشاره شده در بالا اکنون با عرضه ی مدل های جدید ۳LCD با رزولوشن بالا کمتر به عنوان یک مشکل مطرح میشوند.

 • قابلیت حمل

پروژکتورهای LCD قطعات بیشتری داشته و حجیم تر هستند و نسبت به DLP ها قابلیت حمل کمتری دارند.

 • تنزل تصویر

وجود قطعات بیشتر به این معنی است که قطعات بیشتری میتوانند مشکل پیدا کنند. پنل های LCD در بلند مدت میتوانند تنزل تصویر را تجربه کنند که تعادل رنگ تغییر کرده و کنتراست کلی کاهش پیدا میکند از طرف دیگر جایگزینی پنل های LCD بسیار گران قیمت خواهد بود.

 • پیکسل های مرده

پیکسل های مرده میتواند یک مشکل در پروژکتورهای LCD باشد، به گونه ای که یک یا چند پیکسل به صورت دائمی روشن یا خاموش می شوند. در صورتی که یک پیکسل این مشکل را داشته باشد تاثیر آن به سختی قابل مشاهده خواهد بود، اما اگر این مشکل در دسته ای از پیکسل ها رخ دهد بسیار آزار دهنده می شود.

تکنولوژی DLP:

پیشرفت های زیادی در طی سال های اخیر برای رقابت با LCD نموده است. این تکنولوژی اولین بار توسط شرکت تگزاس توسعه داده شد. در این روش نور از یک لامپ گرفته میشود و از طریق یک چرخ نور روی هزاران آینه در حال چرخش بازتابیده میشود تا تصویر ایجاد گردد.

مزایای تکنولوژی DLP

 • یکی از دلایلی که اکثر هواداران سینمای خانگی، تکنولوژی DLP را ترجیح میدهند بعلت کمتر مشخص بودن حالت شبکه ای-مانند است. اگرچه امروزه این نقص تا حد زیادی برطرف شده است، اما هنوز پیکسل های پروژکتورهای DLPنامرئی تر هستند.
 • دلیل دیگری که این تکنولوژی ترجیح داده میشود. توانایی ایجاد تصاویر با کنتراست بالاتر توسط دستگاه های با تکنولوژی DLP است. کنتراست یا چگونگی نمایش تفاوت رنگ سفید و سیاه (روشن ترین و تیره ترین نقاط در تصویر) اندازه گیری میشود.
 • مزیت دیگر DLP کوچک و سبکتر بودن آنهاست. موتور نور پروژکتورهای DLP از چیپ سبک واحدی تشکیل شده است در حالی که در پروژکتورهای LCD سه صفحه LCD وجود دارد و به همین علت اکثریت دستگاه های با وزن کمتر از ۱٫۸ کیلوگرم DLP هستند. پس اگر بدنبال دستگاهی کوچک و سبک هستید باید DLP را انتخاب کنید.
 • چون در DLP پیکسل ها به هم نزدیکتر هستند، پدیده “Chicken wire” (یا “Screen Door”) کمتر به چشم می خورد. این مساله در اطلاعات تغییری حاصل نمی کند و تنها تصاویر ویدئویی صاف تری ارائه می‌دهد.

پروژکتورهای DLP مورد علاقه ی مسافران جاده و علاقه مندان سینمای خانگی به دلایل مختلف می باشد .

 • قابلیت حمل
 • پروژکتورهای DLP کوچکتر بوده و نقل و انتقال آنها آسانتر است چون در مقایسه با سه پنل پروژکتورهای LCD فقط یک عدد چیپ دارند.
 • کنتراست بالاتر
 • رنگ های سیاه عمیق دست یافتنی در پروژکتورهای DLP آنها را در بین برنامه های سینمای خانگی بسیار محبوب کرده است.
 • پیکسلیزه شدن کمتر

این مورد به خصوص در مقایسه با مدل های قدیمی LCD ها قابل توجه است و همین موضوع DLP را انتخابی محبوب برای برنامه های ویدیوئی می کند.

 • قابلیت اطمینان
 • DLP ها به دلیل وجود قطعات کمتر دفعات کمتری خراب می شوند و هزینه ی تعمیر آن ها زیاد بالا نیست. پروژکتورهای DLP دارای اپتیک های محکم شده هستند که آنها را برای محیط های با گردوغبار زیاد ایده آل می کند.

معایب تکنولوژیDLP

 • تاثیر رنگین کمانی که موجب آزار چشم می شود: تاثیر رنگین کمانی یکی از معایب مهم تکنولوژی DLP می باشد .تاثیر رنگین کمانی تجزیه رنگهای پایه در طول فرآیند نمایش می باشد .این مساله به خاطر چرخش چرخ رنگ پدیدار می شود .چرخ رنگ مانع از این می شود که رنگها که در همان زمان نمایش مانند تکنولوژی LCD ترکیب شوند .

این مشکل بصری را می توان اینگونه توصیف کرد :
سایه های قرمز ، سبز و آبی که اغلب هنگام نمایش تصاویر روشن با پس زمینه تیره بر پرده مشاهده می شوند . برخی از تماشاگران در تمام مدت نمایش این مساله را مشاهده می کنند در حالیکه برخی دیگر تنها زمانی که نگاهشان را روی تصویر حرکت می دهند ، با این مساله مواجه می شوند .

 • وجود بخشهای لرزان در تصاویر ( به خاطر گردش چرخ رنگ )
 • سرو صدای زوزه مانندی که توسط گردش چرخ رنگ ایجاد می شود .
 • ارائه نامطلوب رنگهای زرد و قرمز در حالت توان کامل
 • اشباع رنگی
 • در محیط های پرنور احتیاج به روشنایی بیشتری نسبت به ۳LCD برای ارائه رنگهای واقعی دارد .
 • عدم توانایی کار یکسره یا درازمدت در مدلهای پرتابل .
 • تولید حرارت زیاد در اثر کار دراز مدت

DLP یا ۳LCD‌کدام بهتر است ؟

با بررسی تکنولوژی DLP ملاحظه شد که تصویر نمایش داده شده در این تکنولوژی در هر لحظه ،‌کل تصویر نیست بلکه سه تصویر مجزا به رنگهای قرمز ،‌سبز و آبی است که به سرعت ، پشت سر هم نمایش داده می شوند در حقیقت این خطای چشم و مغز است که باعث دیدن تصاویر رنگی در تکنولوژی DLP می شود و آنچه تماشاگر می بیند در حقیقت ترکیبی از این سه تصویر در لحظه است .
در واقع این عملکرد برای نمایش تصاویر ثابت مناسب است و مشکل اصلی هنگامی پیش می آید که می خواهیم تصاویر متحرکی را نمایش دهیم یا وقتی که بیننده به سرعت پلک می زند یا نگاهش را بر پرده نمایش می گرداند
در این مواقع یکپارچگی تصویر ازبین می رود و بیننده تجزیه رنگها را در تصویر مشاهده می کند به گونه ای که نشانه هایی از سر درد حتی پس از تماشای کوتاه مدت تصاویر نمایش داده شده توسط ,ویدئو پروژکتور DLP به چشم خورده است .
نتایج این تحقیقات نشان می دهد که در برخی تماشاگران مورد آزمایش آثار خستگی چشم پس از تماشای تصاویر با این پروژکتور ها (DLP) بوجود آمده است .هر چند چگونگی ایجاد این خستگی چشم دقیقا” مشخص نیست به هرحال آنچه مشخص است ،‌این است که بهتر است پروژکتورهای DLP در مکانهای عمومی مانند کلاسهای درس ، سالن های سخنرانی و کنفرانس مورد استفاده قرار نگیرند. پروژکتورهای DLP سبک تر و کم حجم تر برای افرادی که زیاد مسافرت می کنند و یا نیاز به پروژکتورهای قابل حمل دارند مناسبتر می باشند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com