مجله تخصصی تعمیرات

با المنت و نقش آن در لوازم خانگی آشنا شوید

آگاهی و دانش باعث می‌شود در صورت بروز حادثه یا اتفاق ناخوشایند بهترین عکس‌العمل را داشته باشید. با توجه به‌ کاربرد زیاد المنت‌ها در وسایل و ابزار‌ها آشنایی با المنت و نقش آن در لوازم خانگی کمک می‌کند تا در صورت خرابی المنت قبل از ایجاد مشکلات بزرگ برای لوازم، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

المنت چیست؟

اگر یک سیم نیمه‌هادی دور یک هسته‌ سرامیکی نسوز پیچیده شود؛ المنت ساخته می‌شود. به دلیل مقاومت بالای سیم و هسته در اثر عبور جریان الکتریکی، گرما تولید می‌شود. جنس المنت معمولاً از نیکروم یا نیکل و کرومیوم است.

انواع المنت‌ها

المنت‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توان به المنت‌ها سرامیکی، میله‌ای، شیشه‌ای، ضد اسید، فلنج‌دار، تنش‌زدایی، سیلیکونی و… اشاره کرد. هر کدام از این المنت‌ها به دلیل مواد به کار رفته در آن، قدرت گرمادهی و … کاربرد متفاوتی در صنایع مختلف دارند. در لوازم خانگی معمولاً از المنت‌ها میله‌ای استفاده می‌شود.

انواع المنت

خرابی ماشین ظرفشویی

در چند سال اخیر، بدلیل جلوگیری از آسیب مواد شوینده به دست‌ها و افزایش تمیزی ظروف استفاده از ماشین‌ها ظرفشویی بسیار افزایش یافته است. در ماشین‌ها ظرفشویی از تکنولوزی‌ها پیشرفته استفاده می‌شود و نیاز به وصل کردن آب سرد و گرم نیست. در این وسیله‌ المنت‌هایی بکار برده شده تا آب را به دمای مورد نظر برساند. اگر ماشین‌ ظرفشویی شما ظرف‌ها را تمیز نمی‌شوید و کارایی خود را از دست داده آشنایی با المنت و نقش آن در لوازم خانگی شاید بتواند در حل این مشکل به شما کمک کند. چون اگر المنت خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد آب، گرم نمی‌شود و ظروف تمیز نمی‌شوند و عمل شست‌وشو ناقص است‌. المنت ماشین ظرفشویی معمولا بصورت U  شکل است.

اگر المنت ماشین لباس‌شویی خراب شد، چه کنید؟

در ماشین‌های لباس شویی نیز از المنت برای تنظیم دمای شست‌وشوی و خشک کردن لباس‌ها استفاده می‌شود و توسط سنسورهایی المنت روشن و خاموش می‌شود. اگر متوجه شدید که آب گرم نمی‌شود و لباس‌ها خوب شسته نمی‌شوند یا برنامه‌ی شست‌وشو ناقص می‌ماند و یا حتی فیوز می‌پرد امکان دارد المنت ماشین لباس‌شویی شما دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعمیر یا تعویض باشد. این المنت‌ها نیز غالباً به‌ صورت U شکل هستند.

کاربرد المنت در پلو پز

اگر با المنت آشنا باشید و به نقش آن در لوازم خانگی توجه کنید؛ خواهید دانست که  پلوپز با استفاده از گرما تولید شده توسط المنت، برنج را می‌پزد. اگر پلوپز شما برنج را خوب نمی‌پزد دو احتمال وجود دارد. یکی اینکه به المنت برق نمی‌رسد و دیگری این است که المنت سوخته باشد. در هر دو صورت با بررسی اتصالات و تعویض المنت، پلوپز قابل تعمیر است. هرچند بیشتر از المنت‌ها میله‌ای یا نواری برای این وسیله استفاده می‌شود اما بسته به نیاز ممکن از المنت‌های فنری، توری نیز استفاده شود. این المنت‌ها را به مقوا‌های نسوز وصل می‌شود و از این طریق گرمای‌ لازم را منتقل می‌کند.

کاربرد المنت در پلوپز

نقش المنت در اتو

یکی از وسایل ضروری در هر خانه‌ای اتواست‌.هرچند بعضی افراد ترجیح می‌دهند لباسشان را به اتوشویی بدهند اما در اکثر خانه‌ها اتو وجود دارد. اتو با استفاده از گرما و فشار، چین و چروک لباس را باز می‌کند و باعث صاف شدن آن می‌شود. در گذشته از زغال برای گرم کردن اتو استفاده می‌شد اما امروزه از انرژی برق برای تولید گرما لازم استفاده می‌شود. به این صورت که المنت اتو با استفاده از جریان الکتریکی گرم می‌شود و این گرما را به صفحه‌ کف اتو منتقل می‌کند. ترموستات اتو میزان گرما تولید شده توسط المنت را کنترل می‌کند تا اتو بیش از حد لازم، گرم نشود و لباس‌ها را نسوزاند. المنت اتو غالباً به شکل U شکل است.

آیا یخچال المنت دارد؟

در گذشته یخچال‌ها ضد برفک نبودند و برای از بین بردن برفک ایجاد شده مجبور به خاموش کردن یخچال بودند. اما امروزه در یخچال‌ها المنت‌هایی وجود دارد که بدون خاموش کردن یخچال، برفک‌ها را ذوب می‌کند. هرچه یخچال بزرگ‌تر باشد؛ به دلیل بزرگ بودن کمپرسور، به المنت بزرگ‌تر و قدرتمندتری نیاز است‌. اگر در قسمت پشت یخچال توده‌ یخ و برفک وجود داشته باشد در صورت آشنایی با المنت و نقش آن در لوازم خانگی باید به خراب بودن المنت شک کنید و نسبت به تعمیر یخچال اقدام فرمایید.

المنت در یخچال

سماور برقی چگونه آب را گرم می‌کند؟

سماور‌های برقی نیز از المنت برای گرم کردن آب استفاده می‌کنند. به این صورت که، با وصل شدن برق جریان الکتریکی باعث گرم شدن المنت می‌شود و چون المنت داخل آب است، به روش هدایت گرما باعث گرم شدن آب می‌شود. البته گرم یا سرد بودن آب توسط سنسور‌ها و ترموستات تنظیم می‌شوند. آشنا بودن با المنت و نقش آن در لوازم خانگی باعث می‌شود که هنگام خرابی و کار نکردن سماور، به خراب بودن المنت شک کنید‌؛ چرا که المنت قسمت قابل تعویض یا تعمیر است. اگر قسمتی از المنت قطع باشد، برای تعمیر آن دو تکه‌ی سالم را به یک دیگر وصل می‌کنند. المنت سماور غالبا بصورت پلانی، شتری و M  شکل است.

کاربرد فراوان المنت

امروزه به دلیل دسترسی به برق، استفاده از لوازم برقی بسیار زیاد است. در این لوازم برای گرم کردن آب، سطح و برنج از المنت استفاده می‌شود‌. چون المنت از اجزای اصلی این لوازم است؛ آشنایی با المنت و نقش آن در لوازم خانگی کمک می‌کند تا در صورت نیاز از خرابی آن آگاه شوید و آن را تعمیر کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com