مجله تخصصی تعمیرات

بررسی ساختار برد اسپیکرهای خانگی

اسپیکرها معمولاً از 4 برد الکترونیکی ساخته شده‌اند که هر چهار برد با هم در ارتباط بوده و در کیفیت صدا و اسپیکر موثرند. برد میکرو، برد پری‌آمپ ، برد آمپلی‌فایر و برد تغذیه که به طور جداگانه به تشریح هر کدام می‌پردازیم:

 • برد میکرو

آی‌سی میکرو بر روی این برد هوشمند اسپیکر قرار گرفته و عملکرد کلی اسپیکر توسط این برد اداره می شود. هر دستوری که از طریق پنل جلوی اسپیکر اعمال شود توسط آ‌ی‌سی میکرو پردازش و دیکد شده و به قسمت‌های دیگر اسپیکر ارسال می‌شود.

 • برد پری‌آمپ

عمل پیش تقویت‌کنندگی اسپیکر توسط این برد صورت می‌پذیرد و کنترل ولوم دیجیتال بر روی این برد قرار گرفته است. در صورتی که اسپیکر دارای چند ورودی باشد، ورودی انتخاب شده توسط آی‌سی میکرو به قسمت آمپلی‌فایر دستگاه منتقل می‌شود.

home-speaker-board2

 • برد آمپلی‌فایر

تقویت نهایی و تنظیم نهایی کیفیت و حجم صدا بر عهده‌ی این برد می‌باشد و باندها به طور مستقیم به خروجی این برد وصل می‌شوند.

[irp posts=”5199″ name=”تعمیر اسپیکر”]

home-speaker-board3

 • برد تغذیه

این برد وظیفه‌ی تامین ولتاژ بردها و آی‌سی‌ها را برعهده دارد. چنانچه در خروجی دچار اتصالی و یا نوسان ولتاژ باشد آسیب جدی به بردهای دیگر وارد می‌کند. از این رو سلامت این برد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با توجه به توضیحات فوق در این قسمت به تحلیل یک خروجی صدای باکیفیت می‌پردازیم.

خروجی صدای نهایی از سه رنج فرکانس تشکیل شده است که با ترکیب آنها یک خروجی با کیفیت خواهیم داشت. هر کدام از این فرکانس‌ها توسط یک بخش پردازش، فیلتر و پخش می‌شود که عبارتند از

 1. ساب‌ووفر: باند فرکانس پایین را منتشر می‌کند.
 2. میدرنج: باند فرکانس میانی را منتضر می‌کند.
 3. تیوتر: باند فرکانس بالا را منتشر می‌کند.

بدیهی است ایراد در هر یک از قسمت‌های فوق یا حذف آن، کیفیت صدا را دچار اختلال می‌کند.

1 دیدگاه
 1. سلام دلیل سوختن سیم پیچ تیوتر در اسپیکر های ایستاده چیه؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com