کدام یک از پردازنده های اینتل مناسب کار شماست؟

حتما تا کنون برای شما پیش آماده که در هنگام خرید سیستم کامپیوتری گزینه های زیادی در انتخاب CPU ( پردازنده )را در پیش روی خود ببینید. CPU یا پردازنده مغز

و هسته ی مرکزی رایانه شناخته شده ، و اینکه کدام یک از مدل های پردازنده اینتل پاسخگو نیاز شما می باشد، مساله است .
همانطور که از ظاهر مدل پردازنده مشخص است، اینتل ci7 قوی تر از ci5 و ci5 قوی تر از ci3 می باشد. عدد های ذکر شده ۷،۵ و۳ به معنای تعداد هسته در پردازنده ها نیست. تفاوت در سری پردازنده های اینتل شامل :
 

  1. پردازنده های سری i3 دو هسته ای و پردازنده ی سری i5 و i7 دو و چهار هسته ای می باشند.
  2. پردازنده های سری i3 از قابلیت توربو بوست پشتیبانی نمی کنند. در حالیکه سری i5 و i7 جهت افزایش سرعت کارها و اورکلاک خودکار از ان قابلیت بهره می برد.
  •  تکنولوژی توربو بوست برای تغییر سرعت کلاک پردازنده و افزایش قدرت پردازشی و در عین حال بهینه سازی توان مصرفی طراحی شده است. در این تکنولوژی تولید کننده ی کلاک مطابق با نیازهای پردازشی ، سرعت کلاک را تنظیم می کند و در نتیجه در مصرف انرزی در بارهای پردازشی سبک ، بهینه می شود. و در صورت نیاز به قدرت پردازشی بالا سرعت کلاک از حالت پیش فرض بالاترخواهد بود. برای فعال کردن توربو بوست اولا پردازنده ی مد نظر باید از این روش اورکلاک پشتیبانی کند. دوما باید این حالت را در بایوس و سیستم عامل فعال کرد. در نسخه ی اول توربو بوست تنها به توان مصرفی یا ولتاژ توجه می شد اما در نسخه ی دوم دمای کارکرد نیز مدنظر قرار گرفت.

اولین رقم از چهار رقم عنوان شده در مدل پردازده جهت شناسایی نسل تولیدی پردازنده می باشد. برای مثال i3-5200 عدد ۵ نشان می دهد که پردازنده اینتل از نسل پنجم می باشد. و سه رقم باقی مانده تفاوت عملکرد نسخه های متفاوت از آن سری پردازنده را می رساند. برای مثال i3-5200 عملکرد ضعیف تری نسبت به i3-5350 دارد.
در نهایت مدل پردازنده به یکی از حروف U,Q,Y,H,K,T ختم می شود.
U قدرت بسیار پایین ، Y قدرت پایین ، T برای پردازنده های اینتل در desktop ، Q چهار هسته ای ، H قطعات گرافیکی با عملکرد عالی ، K امکان اورکلاک و افزایش سرعت از سرعت مجاز .
تکنولوژی جدید Hyper Threading در پردازنده ها این امکان را می دهد که یک هسته ی فیزیک بتواند به عنوان دوهسته ی مجازی فعالیت کند و فعالیت های هم زمان را بدون نیاز به فعال سازی هسته فیزیکی دیگر انجام دهد. البته سرعت هسته ی فیزیکی به مراتب بیش تر از هسته مجازی می باشد.

پیشنهاد می شود:  آشنایی با انواع چاپگرها
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *