مجله تخصصی تعمیرات

کدام یک از پردازنده های اینتل مناسب کار شماست؟

حتما تا کنون برای شما پیش آماده که در هنگام خرید سیستم کامپیوتری گزینه های زیادی در انتخاب CPU ( پردازنده )را در پیش روی خود ببینید. CPU یا پردازنده مغز

و هسته ی مرکزی رایانه شناخته شده ، و اینکه کدام یک از مدل های پردازنده اینتل پاسخگو نیاز شما می باشد، مساله است .
همانطور که از ظاهر مدل پردازنده مشخص است، اینتل ci7 قوی تر از ci5 و ci5 قوی تر از ci3 می باشد. عدد های ذکر شده ۷،۵ و۳ به معنای تعداد هسته در پردازنده ها نیست. تفاوت در سری پردازنده های اینتل شامل :

 1. پردازنده های سری i3 دو هسته ای و پردازنده ی سری i5 و i7 دو و چهار هسته ای می باشند.
 2. پردازنده های سری i3 از قابلیت توربو بوست پشتیبانی نمی کنند. در حالیکه سری i5 و i7 جهت افزایش سرعت کارها و اورکلاک خودکار از ان قابلیت بهره می برد.
 •  تکنولوژی توربو بوست برای تغییر سرعت کلاک پردازنده و افزایش قدرت پردازشی و در عین حال بهینه سازی توان مصرفی طراحی شده است. در این تکنولوژی تولید کننده ی کلاک مطابق با نیازهای پردازشی ، سرعت کلاک را تنظیم می کند و در نتیجه در مصرف انرزی در بارهای پردازشی سبک ، بهینه می شود. و در صورت نیاز به قدرت پردازشی بالا سرعت کلاک از حالت پیش فرض بالاترخواهد بود. برای فعال کردن توربو بوست اولا پردازنده ی مد نظر باید از این روش اورکلاک پشتیبانی کند. دوما باید این حالت را در بایوس و سیستم عامل فعال کرد. در نسخه ی اول توربو بوست تنها به توان مصرفی یا ولتاژ توجه می شد اما در نسخه ی دوم دمای کارکرد نیز مدنظر قرار گرفت.

اولین رقم از چهار رقم عنوان شده در مدل پردازده جهت شناسایی نسل تولیدی پردازنده می باشد. برای مثال i3-5200 عدد ۵ نشان می دهد که پردازنده اینتل از نسل پنجم می باشد. و سه رقم باقی مانده تفاوت عملکرد نسخه های متفاوت از آن سری پردازنده را می رساند. برای مثال i3-5200 عملکرد ضعیف تری نسبت به i3-5350 دارد.
در نهایت مدل پردازنده به یکی از حروف U,Q,Y,H,K,T ختم می شود.
U قدرت بسیار پایین ، Y قدرت پایین ، T برای پردازنده های اینتل در desktop ، Q چهار هسته ای ، H قطعات گرافیکی با عملکرد عالی ، K امکان اورکلاک و افزایش سرعت از سرعت مجاز .
تکنولوژی جدید Hyper Threading در پردازنده ها این امکان را می دهد که یک هسته ی فیزیک بتواند به عنوان دوهسته ی مجازی فعالیت کند و فعالیت های هم زمان را بدون نیاز به فعال سازی هسته فیزیکی دیگر انجام دهد. البته سرعت هسته ی فیزیکی به مراتب بیش تر از هسته مجازی می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com