مجله تخصصی تعمیرات

رفع مشکل ساییدگی سیم شارژر لپ تاپ

یکی از رایج‌ترین مشکلات لپ‌تاپ فرسودگی سیم شارژر است که نباید آن را نادیده گرفت.

کابل برق لپ‌تاپ شما وسیله‌ای است که با جابه‌جایی زیاد و برخورد به اجسام دیگر به مرور زمان دچار ساییدگی می‌شود و خطرات زیادی به همراه دارد.

ساییدگی کابل برق لپ تاپ علاوه بر ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می‌کند، می‌تواند باعث آسیب دیدگی جدی لپ‌تاپ و حتی انفجار باتری شود.

در این مقاله نکات مهمی در رابطه با نحوه نگهداری صحیح کابل برق و همچنین راه‌های برطرف کردن ساییدگی سیم شارژر لپ تاپ توضیح می‌دهیم.

اولین راه مقابله با ساییدگی سیم شارژر لپ تاپ که همه ما آن را انجام می‌دهیم، تکان دادن قسمت آسیب دیده است.

فشار دادن رشته‌های آسیب دیده سیم شارژر و تکان دادن آن نه تنها به تعمیر سیم کمک نمی‌کند، بلکه این کار باعث ضعیف‌تر شدن سیم‌ها، سوختن مدار شارژ و حتی انفجار باتری می‌شود.

البته عده‌ای نیز با چسب زدن قسمت آسیب دیده سیم شارژر لپ تاپ به خیال خود مشکل را برطرف می‌کنند که نتیجه آن همیشگی نیست و پس از گذشت چند روز سیم شارژر کاملا از کار می‌افتد.

تعمیر شارژر لپ تاپ

با این حال، بهتر است با نحوه تعمیر اصولی سیم شارژر لپ تاپ آشنا شوید و مراحل زیر را به دقت طی کنید.

محل دقیق ساییدگی سیم شارژر را پیدا کنید

ساییدگی سیم شارژر ممکن است در نقاط مختلفی از سیم رخ دهد ولی شایع‌ترین فرسودگی سیم‌ها، در نزدیکی آداپتور است.

به طور کلی، قبل از تعمیر کابل برق لپ تاپ باید محل دقیق فرسودگی را پیدا کنید تا در طی مراحل تعمیر، به لپ‌تاپ خود ناخواسته آسیب جدی وارد نکنید.

از لوازم ایمن مخصوص تعمیر کابل برق استفاده کنید

برای تعمیر رشته‌های جدا شده سیم شارژر باید از ابزار مخصوص مانند پیچ‌گوشتی و فازمتر استفاده کنید و سیم‌ها را با دست لمس نکنید.

سیم شارژر را با لوازم و مواد صنعتی مخصوص تعمیر کنید

برای تعمیر قسمت‌های آسیب دیده سیم شارژر مواد مختلفی در بازار وجود دارند که با استفاده از هر کدام از آن‌ها می‌توانید ایمنی کابل برق را افزایش دهید و تا یک سال به تعویض سیم شارژر لپ تاپ نیاز نداشته باشید.

 • فنر

فنرپیچی یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای تعمیر خانگی کابل برق لپ تاپ است. البته دقت کنید سیم برق را پیش از فنرپیچی، عایق‌بندی کنید. کافی است سیم را با یک چسب برق به خوبی بپوشانید و یک فنر با اندازه مشابه سیم دور آن بپیچید. این کار از جلوی ضعیف شدن رشته های سیم در صورت خمیدگی را می‌گیرد.

 • شیلد حرارتی

شیلد حرارتی یک وسیله پلاستیکی است که با انرژی گرمایی جمع می‌شود. کاربرد شیلد حرارتی برای تعمیر سیم‌های فرسوده به شکلی است که ابتدا دو طرف سیم را به یک اندازه برش می‌دهید، سپس با استفاده از شیلد سیم‌ها را به هم متصل می‌کنید. در این مرحله با استفاده از انرژی گرمایی سشوار، شیلد دور سیم جمع می‌شود و رشته‌های جدا شده را محکم می‌کند.

 • خمیر سوگرو

خمیر سوگرو را باید پس از اتصال رشته‌های سیم، دور کابل بپیچید. این نوع خمیر انعطاف بالایی دارد و استحکام سیم را افزایش می‌دهد. برای این کار لازم است سیم را با خمیر بپوشانید و آن را برای خشک شدن 24 ساعت در هوای آزاد قرار دهید.

 • لحیم

لحیم کردن سیم شارژر به تخصص بیشتری نیاز دارد. برای این کار بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید، زیرا اگر ساییدگی نزدیک به آداپتور باشد، هرگونه آسیب به آن جبران‌ناپذیر است.

نحوه نگهداری صحیح از سیم شارژر لپ تاپ

 1. از پیچ خوردگی و خمیدگی بیش از حد سیم خودداری کنید.
 2. سیم شارژر خود را در دسترس حیوانات خانگی قرار ندهید.
 3. سیم شارژر را به آرامی از سوکت جدا کنید.
قطعی سیم شارژر لپ تاپ

سخن نهایی

آسیب دیدگی کابل شارژ لپ تاپ یک مشکل بزرگ است که راحت دستگاه شما را خراب می‌کند.

برق رسانی ضعیف به باتری لپ تاپ آن را شدیدا داغ می‌کند و با گذشت زمان به تمام قسمت‌های سخت‌افزاری لپ‌تاپ آسیب می‌زند.

بنابراین بهتر است ابتدا کابل شارژر لپ‌تاپ را پیش یک تعمیرکار متخصص ببرید یا در صورت نیاز آن را تعویض کنید و پیشنهاد ما تماس با متخصصان دیجی تعمیر است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com