مجله تخصصی تعمیرات

سرویس فن لپ تاپ

لپ تاپ ها نیز مانند کامپیوترهای خانگی، درون خود فن هایی دارند که وظیفه خنک کردن قطعات داخلی لپ تاپ را بر عهده دارند. درصورت عدم وجود فن ها، لپ تاپ به شدت داغ شده و بعد از مدتی خراب می شود. پردازنده های کامپیوتر، در هر ثانیه ممکن است میلیون ها محاسبات را انجام دهند. همین باعث افزایش مصرف انرژی می شود. گرمای تولید شده به همین دلیل است و ممکن است باعث آسیب به سیستم شود. در این مواقع باید سرویس فن لپ تاپ را انجام دهید.

به طور معمول هر لپ تاپ دارای یک یا دو فن خنک کننده پردازنده اصلی و تراشه گرافیکی می باشد. مکانیسم این فن ها به گونه‌ای است که با کار کردن ممکن است مقداری گرد و غبار و خاک را به درون خود منتقل کنند. در صورتی که مقدار این گرد و غبار زیاد باشد حرکت آن را محدود کرده و میزان خنک کردن دستگاه را کاهش می دهد.

اولین قدم در مواقعی که فن لپ تاپ مرتب در حال کار کردن است و هرگز خاموش نمی شود، این است که وارد تنظیمات window’s task manager شوید. کلیدهای ctrl+shift+esc را به صورت همزمان فشار دهید. صفحه‌ی window’s task manager یاز خواهد شد. در قسمت processes برنامه هایی که در حال اجرا هستند و پردازنده شما را درگیر کرده اند، قابل مشاهده هستند.

در این قسمت می توانید متوجه شوید که در هنگام اجرای کدام برنامه ها، فن در حال کار کردن است و خاموش نمی شود. برنامه ای که در حال اجرا باشد و درصد زیادی از پردازنده را اشغال کرده باشد می تواند دلیل روشن بودن مداوم فن لپ تاپ باشد. راه حل این است که آن برنامه را غیرفعال کنید.

اگر برنامه ای به این صورت نبود و مشکلی وجود نداشت ، باید دلیل روشن بودن فن را درون خود آن جست و جو کنید. بررسی و سرویس فن لپ تاپ ها کار سختی است چون در درون دستگاه قرار دارد و دسترسی به آن کمی سخت است.

روش‌های تمیز کردن و سرویس فن لپ تاپ:

 • تمیز کردن فن بدون باز کردن لپ تاپ

اگر نمی توانید محفظه پشتی لپ تاپ را باز کنید این روش مناسبی برای شما است. ابتدا لپ تاپ را خاموش کنید و باتری آن را جدا نمایید. با استفاده از کمپرسور هوا گردو غبار را از روی آن بردارید. نازل کمپرسور را به دریچه های خنک کننده لپ تاپ خود نزدیک کنید تا گرد و غبار از روی فن برداشته شده و از درزهای لپ تاپ خارج شوند. جاروبرقی برای این کار مناسب نیست چون گردوغبارها به طور کامل تمیز نمی شوند و با ایجاد الکتریسیته ساکن ممکن است به لپ تاپ شما آسیب بزند.

 • تمیز کردن فن از طریق باز کردن لپ تاپ

در این روش محفظه ی پشت لپ تاپ را باز کرده و جدا کنید. مکان را فن پیدا کنید ، گرد و غبار روی آن را بردارید و با یک پارچه نرم آن را پاک کنید.

محل قرارگیری فن در لپ تاپ‌های مختلف متفاوت است و بهتر است قبل از باز کردن آن، دفترچه راهنمای لپ تاپ را مطالعه و یا با جست و جو در اینترنت نحوه باز کردن مدل لپ تاپ خود را مشاهده کنید.

بعد از یافتن فن، به وسیله‌ی یک برس کوچک، گرد و غبار روی فن را تمیز کنید. زمانی که از پمپ هوا استفاده می کنید نازل را خیلی نزدیک نبرید . اگر فشار کمپرسور بالا باشد و این کار با قدرت انجام شود باعث آسب به فن می شود.

با یک دستمال نرم فن را به طور کامل تمیز کنید. به آرامی آن را بچرخانید تا تمام قسمت های بالایی و زیرین فن تمیز شود. اگر تمام این کارها را انجام دادید و هنوز هم مشکل وجود داشت باید فن تعویض شود. این کار را حتما دست متخصص آن بسپارید. جدا کردن فن و قطعات آن بسیار کار تخصصی است و در صورت اشتباه، به فن و لپ تاپ شما آسیب وارد می شود.

اگر مدت زیادی است که لپ تاپ را دارید، به احتمال زیاد فن آن پر از گرد و غبار است. تمیز کردن و سرویس فن لپ تاپ یک راه حل مناسب برای افزایش عمر فن و لپ تاپ می باشد. اما این کار را زود به زود انجام ندهید. بستگی به به مدت زمان استفاده از لپ تاپ دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  [email protected]