مجله تخصصی تعمیرات

سرویس و تعویض فن

فن لپ تاپ خراب و پر سر و صدا شاید خیلی آزار دهنده به نظر نیاید، اما جریان هوای سرد لازم را فراهم نمی کند و باعث ایجاد حرارت و افزایش دمای لپ تاپ شده و به بخش های الکترونیکی لپ تاپ آسیب می رساند. تعمیر فن کار خیلی سختی به نظر نمی رسد و اگر خوش شانس هم باشید اصلا نیازی به تعویض آن نیست. 

لپ تاپ با کاربرد عادی یک فن و لپ تاپ مخصوص گیم دو فن یا بیش تر برای خنک کردن پردازنده ، سخت افزار گرافیکی و هارد نیازمند است. گرد و خاک و کثیفی که روی فن قرار می گیرد، باعث ایجاد سر و صدا و کاهش کارایی می شود.
قبل از انجام هر کاری ، جایی که هوای تازه وارد و هوای گرم خارج می شود را پیدا کنید . معمولا یک یا بیش تر شکاف قسمت کنار و یا زیر لپ تاپ وجود دارد. پیدا کردن دریچه ممکن است کار راحت و ساده ای نباشد . زیرا ممکن است دو یا سه دریچه وجود داشته باشد. تا جایی که امکان دارد ، گرد و خاک را با هوای فشرده تمیز کنید. اگر با این کار هم مشکل حل نشد لازم است لپ تاپ را باز کنید.
بسته به مدل لپ تاپ راه های متفاوتی برای باز کردن لپ تاپ وجود دارد. برای برخی مدل ها لازم است کیبورد را بردارید یا باید پیچ های زیر لپ تاپ را باز کنید . در صورت لزوم مدل لپ تاپ را سرچ و نحوه ی باز کردن آن را از روی service manual ببینید.

پس از باز کردن تمام گرد و غبار را از روی فن پاک کنید. فن را به دقت بررسی کنید تا تیغه های آن سالم باشد. در صورتیکه فن خراب باشد و مشکل داشته باشد، لازم است که فن را تعویض کنید.

زمانیکه از صحیح بودن مدل فن اطمینان حاصل کردید ، می توانید فن جدید را جایگذین فن قدیمی کنید. جهت تعویض ابتدا کانکتور پاور را جدا کنید. برای هر سیستم شرایط متفاوت است. در بیش تر موارد کافی است ، پیچ های قاب روی فن و فن را باز کنید.
در هنگام باز کردن فن مراقب باشید زیرا که لپ تاپ در مقایسه با کامپیوترهای رومیزی کوچک است و ممکن است در هنگام برداشتن فن به دیگر قطعات آسیب برسد. بسیاری از فن نوت بوک ها به لوله های حرارتی متصل شده اند . مراقب باشید لوله ها هنگام برداشتن فن خم نشوند. زیرا که کارایی فن را در خنک کردن پردازنده کاهش می دهد.
پس از گذاشتن فن در جای خود ، پیچ ها درست جای خود ببندید و اتصال برق آن را وصل کنید. قبل از آن که لپ تاپ را ببندید ، آن را روشن کنید. اگر فن بلافاصله روشن نشد جای نگرانی نیست . برخی فن ها برای روشن شدن لازم است که سیستم گرم شود . زمانیکه از عملکرد صحیح فن مطمئن شدید ،سیستم را خاموش و لپ تاپ را ببندید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com