مجله تخصصی تعمیرات

نویز الکتریکی و روش های حذف نویز-بخش اول

یکی از مشکلات عمده ای که دستگاه های الکترونیکی با آن مواجه هستند ، مسئله نویز می باشد. به خصوص الان که انواع وسایل الکتریکی ، الکترونیکی و مکانیکی در فضای کوچکی در کنار یگدیگر مشغول به کار بوده و به سادگی می توانند روی یکدیگر اثر بگذارند.

بنابراین باید مسئله نویز در ساخت ، مونتاژ ، نصب و سرویس دستگاه مورد توجه قرار گیرد. حل مشکل نویز نیاز به اطلاعات کافی درباره ی ماهیت نویز، راه های ورود نویز و روش های کاهش نویز دارد.
نویز از این جهت که محدوده اساسی عملکرد طبیعی تمام سیستم ها و جریانات الکترونیکی را تعیین می کند. نویز زمانی از اهمیت برخوردار است که با سیگنال های ضعیف سروکار داشته باشیم. اما دقیق تر زمانی باید به نویز توجه داشت که نوسانات سیگنال های پردازش شده مشابه نوسانات نویز موجود باشد. در صورتیکه نویز ذاتی ( نویز در نهاد دستگاه باشد ) تنها احتمال خطر از دست دادن محتوای اطلاعات سیگنال های خیلی ضعیف در یک محیط نویزی وجود دارد و اطلاعات موجود در سیگنال با دامنه بالا از بین نخواهد رفت. اکنون فرض کنید که یک نویز خارجی نیز در نظر گرفته می شود. به این دلیل که نوسانات آن به طور قابل توجهی بیش تر از نوسانات نویز درونی است حتی سیگنال های قوی نیز شر نویز خارجی مصون نخواهند بود.

آنچه که اهمیت دارد سطح سیگنال نیست بلکه نسبت دامنه سیگنال به دامنه نویز می باشد. نسبت های پایین سیگنال به نویز آسیب پذیری بیش تری را نشان می دهند . در حالی که نسبت های بالای سیگنال به نویز نشان دهنده مصونیت در برابر نویز هستند.
یکی از مهم ترین تلاش های مهندسان کوچک کردن دستگاه ها و سیستم ها می باشدکه منجر به کار کردن اجزا و عناصر آن ها در فضای کوچک تری می شود . حال استفاده ی گسترده از سیستم های الکترونیکی ، الکتریکی و مکانیکی در نزدیکی و کنار هم باعث ایجاد پدیده نویز می شود که در نتیجه آن عدم رسیدن به اهداف طراحی شده برای سیستم می باشد.
حال راه حل هایی وجود دارند که می توانند اثر نویز را روی سیستم ها کاهش دهند و یا حتی حذف کنند. البته به عنوان اولین قدم در مسیر کاهش نویز باید سه فاکتور مشترک در تمام سیستم هایی که دارای مشکل نویز هستند را مشخص کنیم : منبع نویز ، راه های انتقال نویز از منبع به گیرنده و گیرنده ی نویز.

۱- منبع نویز

عامل به وجود آورنده ی نویز را منبع نویز گویند. نویز ایجاد شده توسط منبع می تواند از یک سیستم به سیستم دیگر و یا در یک سیستم مثلا از یک طبقه مدار به طبقه دیگر مدار انتقال یابد. کلا برای کاهش نویز ، منبع فاکتور خوبی می باشد. که اگر بتوان آن را از لحاظ سیگنال های نویزی از سایر قسمت های مدار ایزوله کرد کار شایانی در راستای کاهش و یا حتی حذف نویز صورت گرفته است.

۲- راه های انتقال نویز

• کوپلاژ هدایتی نویز
یکی از راه های بدیعی ولی غالبا دور از توجه ، انتقال نویز از طریق سیمهای رابط می باشد. که سیم می تواند از محیط اطراف نویز دریافت کرده و به داخل و یا قسمت های دیگر دستگاه هدایت کند و بدین ترتیب موجب تداخل شود. حال این وظیفه ی طراح است که قبل از طراحی سیستم ، فکر جلوگیری از انتقال نویز از طریق سیم های رابط را بکند.
• کوپلاژ از طریق امپدانس مشترک
این نوع کوپلاژ زمانی رخ می دهد که جریان های دو مدار مختلف از امپدانس مشترکی عبور کنند. در این حالت افت ولتاژ روی امپدانس مشترک ، از طرف هر دو مدار دیده می شود.

به عنوان مثال در شکل بالا جریان زمینه هر دو مدار از مقاومت مشترک زمین عبور می کند. از آن جایی که ولتاژ زمین مدار ۱ با ولتاژ ناشی از عبور جریان مدار۲ از امپدانس مشترک ، مدوله می شود بنابراین هر تغییر در جریان مدار۲ به صورت نویزی در ورودی مدار۱ ظاهر می شود.

• میدان های الکتریکی و مغناطیسی
تشعشع میدان های مغناطیسی و الکتریکی نوع دیگری از کوپلاژ نویز را تشکیل می دهند. تمام المان های مدار هنگام عبور بار الکتریکی از آنها تشعشع می کنند . علاوه بر این تشعشع غیر عمدی ، تشعشع ایستگاه های رادیویی و مخابراتی نیز وجود دارد . این تشعشعات ممکن است الکتریکی ، مغناطیسی یا از هر دو مورد باشد. نکته ی مهی که برای بررسی نویز وجود دارد این است که اگر منبع تشعشع از گیرنده فاصله داشته باشد، حاصل ترکیب این دو میدان ، به صورت الکترومغناطیسی ، ایجاد نویز خواهد نمود و در نتیجه باید به صورت الکترومغناطیسی بررسی شود.

۳- گیرنده ی نویز

به سیستمی که نویز محیط اطراف می تواند روی آن تاثیر بگذارد گیرنده گویند. شناخت و بررسی گیرنده از آن جهت اهمیت دارد که ما می توانیم با کاهش حساسیت گیرنده به نویز موجب کم شدن اثر نویز روی سیستم شویم. در نتیجه می توانیم شاهد کار کردن سیستم طراحی شده در یک محیط به مراتب بالاتری از لحاظ سطح نویز باشیم.

می دانیم که برای تولید یک سیستم سه مرحله وجود دارد. اول طراحی سیستم و مدارات می باشد. بهترین زمان برای پرداختن به مساله ی نویز مرحله ی تست سیستم و تولید می باشد. برای بررسی نویز سیستم تست های زیادی وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها EMC(electromagnetic compatibility) یا سازگاری الکترومغناطیسی است که عبات است از توانایی دستگاه در انجام دادن کار صحیح خود در داخل میدان مغناطیسی محیط. این تست ها باید در مرحله ی طراحی دستگاه انجام پذیرد. درصورت نادیده گرفتن تست ها در این مرحله ، مشکل نویز در مرحله ی دوم یعنی تست دستگاه ظاهر شده و حل ان در این مرحله گران تمام می شود و رضایت بخش هم نخواهد بود. در طی سه مرحله ی طراحی ، تست و تولید روش های موجود در جهت حذف نویز به ترتیب کاهش و در مقابل هزینه ی آن ها افزایش یابند.

بنابراین هر قدر مساله تداخل را زودتر مورد توجه قرار دهیم حل آن بهتر و ارزان تر خواهد بود . مثلا آزمایش نشان می دهد که در صورتیکه جلوگیری از نویز در مرحله ی طراحی انجام شود، طرح قادر است ۸۰ تا ۹۰درصد از مساله ی نویز را قبل از مرحله تست دستگاه حل نماید. در غیر این صورت اگر سیستمی بدون توجه به مساله جلوگیری از نویز ، طراحی شده باشد، به احتمال زیاد این مساله در مرحله تست بروز می کند.

دراین زمان پیدا کردن اینکه کدام یک از عوامل نویز در ایجاد این مشکل سهیم هستند آسان و واضح نخواهد بود.اغلب راه حل ها در این مرحله شامل اضافه کردن بخش هایی می شودکه جزو لازمه ی مدار نیستند.خسارات ناشی از آن نه تنها در اتلاف بیش تر وقت مهندسان است بلکه موجب مصرف بیش تر اجزا و حتی به هم زدن تاسیسات دستگاه نیز خواهد بود و حتی منجر به ازدیاد تلفات توان و افزایش وزن و حجم دستگاه شود.

به علاوه به حداقل رساندن نویزی که دستگاه می تواند تولید کند، باید به موقع مورد توجه قرار گیرد. چون نویز آن ممکن است روی وسایل دیگر موجب بروز اغتشاش و تداخل شود. همیشه کنترل نویز در منبع تا حد امکان مطوب تر است. چون می تواند مانع از به وجود آمدن مشکل نویز در تعداد بی شماری از وسایل دیگر شود. بنابراین یک سیستم باید طوری طراحی شود که نه تنها محیط روی آن اثر نگذارد بلکه دستگاه هم روی محیط اطراف خود تاثیر منفی نگذارد. این مساله به قدری مهم است که برخی کشورهای پیشرفته به تدوین قوانینی در این رابطه پرداخته اند. پس اهمیت طرح دستگاهی که حداقل نویز را ایجاد کند درست به اندازه ی طرح دستگاهی است که حداقل حساسیت به نویز را داشته باشد. نهایتا هدف اصلی از لحاظ نویز در طراحی سیستم ها بالا نگهداشتن هرچه بیش تر نسبت توان سیگنال مطلوب به توان نویز است.

در ذیل به مجموعه ای از عبارات جزئی می پردازیم. که نشان می دهد چگونه نویز می تواند عملکرد سیستم های الکترونیکی را تحت تاثیر قرار دهد:
حداقل سیگنال مطلوب در جریان آنالوگ توسط نویزی که به صورت داخلی و خارجی ایجاد می شود، محدود می گردد. اگر از تقویت کننده استفاده می کنید سطح نویز طبق قدرت آمپلی فایر محدوده بالاتری را مشخص می کند. از این رو در صورتیکه قدرت افزایش یابد،آمپلی فایر اشباع می شود.

در مدارهای آنالوگ دامنه ی داینامیکی زیاد به این معنی است که به وجود نوسان زیاد و نویز پایین نیاز است.
نویز، محدوده حداقل سیگنال قابل ردیابی را در آشکارسازها و رسیورها معین می کند.
نویز می تواند منجر به وقوع اشتباهاتی در فاز سیگنال اندازه گیری شده، گردد. این مساله می تواند صحت تخمین مسافت را در سیستم هایی که از تکنیک پالس اکو استفاده می کنند تحت تاثیر قرار دهد.

نویز می تواند داده ی دودویی ذخیره شده در حافظه ها را نیز مختل کند، ۰ به طور تصادفی تبدیل به ۱ می شود و بلعکس.
گرچه مدارهای منطقی ترکیبی ، بیش تر در برابر نویز مصون هستند ، لازم است که در تکنولوژی میکروالکترونیک مربوط به افزایش فرکانس های عامل ، نویز به عنوان عنصری کلیدی در فرایند طراحی در نظر گرفته شود.

107 دیدگاه
 1. سلام من تو زمینه ی نویز مشکل داشتم اسپیکر کامپیوترم یهو ی چیزیش شد و یه صدای خیلی رو اعصاب میده وقتی ورودیم ندارم بازم نویز داره صداش ی چیزی مسه وقتی دستت به سیم ورودی برخورد میکنه هس ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام دوست عزیز
   اگر هیچ ورودی به اسپیکر وصل نیست و این مشکل را دارد بنابراین اسپیکر خراب است.

  • سلام منم تقریبا همین مشکل رو داشتم ی نویز ضعیفی که خیلی هم روی اعصابه حتی وقتی صدایی هم پخش نمیشه از اسپیکر هام می اومد بعد فهمیدم مال الکتریسته بدنه کیس بود چون وقتی سیم aux بلندگو رو جدا میکردم نویز قطع میشد بعد هم یا باید بفهمی از کجا این الکتریسته توی بدنه کیس میاد تا قطعش کنی یا باید بدنه کیس رو به سیم ارت وصل کنی تا مشکلت حل بشه

  • حالت صدا رو عوض کن آر استریو وردار درست میشه

  • احتمالاً یکی از آی سی آمپلیفایراش سوخته، عوض کردنش میتونه مشکلتونو حل کنه

 2. سلام من دوتا بردم وقتی به یک سه را میزنم و به موتور وصلش میکنم بعد چند بار روشن خاموش کردن برد اولم برد دومم که کار میکنه خاموش میشه این دلیلش چیه

 3. سلام.
  یک رسیور استارمکس دارم
  وقتی روشن میشه یه نویز با صدای خیلی کم به وجود میاد. وقتی هم خروجی صدا واسه ضبط میگیرم صدارو که کم میکنی نویز رو تو باند میشنوی؟
  آیا خازن مشکل داره؟

 4. سلام.من اسپیکر مانیتورینگ گاهی صدای نویز میده.به احتمال بالا منبع این نویز پایه ی آهنیه میزه و بدلیل وجود اهن ربا در اسپبکر نویز ایجاد میشه.چطور میتونم خاصیت اهن ربایی اهنو از بین ببرم که این مشکل ایجاد نشه؟ ارتفاع اسپیکر با پایه رو هم افزایش دادم بازم صدایه نویز شنیده میشد

  • سلام
   اسپیکر رو جا بجا کتید و در سطح دیگه ای قرار دهید ببینید باز هم نویز دارد یا خیر

 5. سلام چگونه از نیوز موبایل بر روی دستگاه دیجیتال جلوگیری کنیم؟؟

 6. سلام من هارد اکسترنال به تی وی وصل کردم اما به نویز خیلی حساسه با وصل کردن شارژر به پریز و روشن کردن فن دسشویی .ریست میشه و هر چی فیلم گزاشتم ضبط میپره ممنون کمکم کنید

  • سلام
   ایراد خیلی عجیبیه اول امتحان کنید ببینید فقط با تلویزیون این مورد وجود دارد یا خیر
   دوما امتحان بفرمایید آیا فقط این هارد این مشکل را دارد یا همه هاردها
   منتظر پاسخ شما برای ادامه روند ایرادیابی هستیم.

  • اگه هارد تون تعمیری باشه مشکل از بردشه که برد چینی انداختن روش

 7. سلام من در مغازه با کامپیوتر کار میکنم ولی مغازه کناری دستگاه جوش آلومینیوم دارد وقتی کار میکند صفحه کامپیوتر مرتب قطع و وصل میشود یعنی مشکی میشود ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  • دوست عزیز کابل برق کامپیوتر را جابجا کنید و به پریز بزنید

   • سلام وقتتون بخیر
    من چند روزی هست وقتی گوشیمو میزنم به شارژ صدای نویز از پشت گوشیم میشنوم
    صدای کمی هست
    باید گوش رو بچسبونی به گوشی تا بفهمی
    میشه بگید مشکل از چیه؟

 8. سلام من ی لپ تاپ yoga 900 دارم اخیرا دقت کردم موقعی که خاموشه از پشت لپ تاپ ی صدای نویز خیلی ضعیفی میاد در حدی که باید گوش رو بچسبونی پشت سیستم ، اما وقتی تو حالت sleep هست این صدا نمیاد.
  دلیلش چی می‌تونه باشه!؟

 9. سلام
  من ارگ دارم که وقتی میکروفن بهش وصل میکنم صدای نویز زیادی میاد ازش ولی وقتی دستمو به بدنه فلزی ارگ میزنم کاملا صداش کم میشه
  من چه قطعه ای روی دستگاه کار بزارم که همین عملو انجام بده . ممنون از شما

 10. سلام خسته نباشید عذر میخوام بنده یه اسپیکر کنکورد ۵٫۱ دارم حدودا ۲ ساله خریدم و استفاده میکنم البته به کامپیوتر وصله
  یه مدتیه که وقتی روشنش میکنم نویز بدی داره رواعصابه آهنگ یا فیلم پخش میکنم صداش ناجوره ضعیف از اسپیکر شنیده میشه . صدای نویزش شبیه وقتی که گوشی موبایل کنارش باشه و زنگ بخوره همچین حالتی داره .تا حالا چند بار هم بردم تعمیرکار نشون دادم و تست گرفت بنده خدا گفت سالمه ولی نمیدونم چرا همچین مشکلی رو دارم تو خونه ..
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   اسپیکر را در محل دیگری تست کنید به صورتی که هیچ دستگاه الکترونیکی دیگری در آن محل نباشد .
   اگر سه راهی برق هم دارد ، آن را برداشته و مستقیم به برق وصل کنید.
   اگر این روشها را تست کردید و مشکل پابرجا بود دستگاه مشکل دارد و بیارید تا بررسی کنیم.

   • سلام مهندس روز بخیر حدودا ۲ ساعته که صدای نویزش قطع شده موقتا کاری هم انجام ندادم .همین باعث تعجب من و تعمیرکارم شده.. ممکنه بازم دوباره بعد از اینکه دستگاه رو خاموش کنم و مجددا بعد از چند ساعتی روشن کنم نویز داشته باشه که پیش اومده .دستگاه هم از نظر فنی سالمه به گفته تعمیرکارم .. خیلی عجیبه این مورد

 11. سید حیدر ناصری 2020/08/31 در 4:07 ب.ظ پاسخ

  سلام من یک دستگاه سی ان سی دارم با ده اسپیندل دور بالا. وقتی اسپیندلها زوشن و دستگاه مشغول کاره صفحه کلید سیستمی که چند متر دورتر از دستگاه قرار داره قاطی میکنه و موقع تایپ هر حرفی را چند بار تایپ میکنه بعضی از کلیدهای ترکیبی نیز وظیفه خودشون رو به درستی انجام میدهند. ولی وقتی اسپیندلها رو خاموش میکنم همه چی عادی میشه. ممنون میشم برای رفع مشکل راهنمایی کنید.

  • سلام
   نویز همیشه در فضا وجود دارد. کیبورد شما بدلیل مستهلک شدن نویز را بیشتر دریافت میکند. کابل یا کیبورد را تعویض کنید.

 12. با سلام. مشکل من در ارتباط با تلویزیون است. در شرایط نرمال قدرت دریافت سیگنال برای همه کانال ها ۱۰۰ و خطای بیت صفر می باشد. ولی همیشه بعد از پنجاه دقیقه که از روشن کردن می گذرد تصویر بهم ریخته و در عین ثابت ماندن سیگنال روی صد خطای بیت تا ۶۰۰-۷۰۰ بالا رفته و تصویر کاملا مختل می شود. در اکثر اوقات بعد از حدود دو تا سه دقیقه خود بخود مشکل بر طرف می شود ولی گاهی مواقع آنقدر طولانی می شود که مجبور می شوم تلویزیون را خاموش و روشن کنم. سیم و آنتن نو و از نوع مرغوب می باشد. پیشاپیش از توجه شما سپاسگزارم.

  • سلام
   ممکن است ایراد از پاور و یا قسمت تصویر دستگاه است. باید بررسی شود.

 13. سلام من یک پاوربانک energizer دارم وایرلس شارژ می کنه وقتی میزنم تو شارژ و یا گوشی را بهش وصل می کنم نویز میده و جالب اینجاست که بزرگتر ها نمیشنونش صداش کم نیست فرکانسش رو نمیشنون و خیلی صدای بدیه رو میزم پاور رو میزنم به شارژ نویز میده خیلی بده میشه راهنمایی کند باید تعمیرش کنم؟ اخه ۱ هفته هم نشده خریدم.

 14. اصغر کفاش نیا 2020/09/21 در 4:42 ب.ظ پاسخ

  باسلام.
  بنده یک آمپلی فایر جمع کردم،زمانی که سیمهای ورودی یا ولوم میبندم،صدای هوم از بلندگوها شنیده میشه،اما وقتی که کلا سیمهای ورودی رو جدا میکنم صدا هوم قطع میشه!
  لطفا راهنمائی کنید که چطور این صدا رو حذف کنم.
  ممنون.

 15. سلام من لب تاپم وقتی موس حرکت میکنه یه نویز ریزی داری یا مثلا روشن میشه نویز داره دقت کردم از نزدیکیه فنم میتد راه حلی دارید؟

 16. سلام من با یک پنل یو اس بی و ماژول امپیلی فایر دو کانال ده وات یک اسپیکر ساختم و برق جفتشون رو از ی آداپتور دوازده ولت دو آمپر گرفتم ، این اسپیکر خیلی نویز داره ی رگلاتور نه ولت برای پنل انداختم نویزش کم شد ولی از بین نرفت برای از بین بردن این نویز چه کار کنم البته اینم بگم که وقتی منع تغذیه هاشون رو وقتی جدا می کنم درست می شه

 17. سلام دوست عزیز، یه مشکل جدی دارم که زندگیمو مختل کرده، یه جفت باند مانیتور دارم تو استودیوی خونگیم،هر وقت کولر گازیو روشن میکنم این سوت میکشه خییلی ریز و آزار دهنده، هم برق کولر و هم برق اتاقمو از پشت کنتر گرفتم، حتی وقتی فقط باند روشنه و کارت صدام خاموشه این صدارو میده، البته هدفونمم همین صدارو میده، اینم بگم فقط با روشن شدن کمپرسور کولر گازی این صدا درست میشه، حالت عادی همه چی خوبه، داداش میشه یه راهنمایی بکنی؟ ممنونت میشم

 18. سلام و وقت بخیر دوست عزیز
  بنده برد فلش پلیر رو رو ضبط قدینی نصب کردم. صدای خروجی نویز زیادی داره. با خازن ۴۷۰ هم رفع نشد.
  برق فلش پلیر رو وصل کرن به موتور کاست و. خروجیش رو دادم به ورودی ولوم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 19. سلام من تو اتاقم کامپیوتر و یخچال هست وقتی یخچال بکار میفته یا اف میشه جریان برق میزنه ب اسپیکر ی صدایی تق مانند میده خواستم ببینم راه حلش چیه اصلا خطری داره؟

 20. سلام خسته نباشید
  کابل تلفن به همرا برق آسانسور در داخل یه تابلو قرار گرفته راه دیگری برای عبور کابل نیست نویز برق بقدری زیاده که اینترنت تند تند قطع و وصل میشه ایا راه کاری هست ممنون میشم اگر راهنمایی فرمایید

 21. سلام مشکل من سیگنا گیرنده دیجیتال هست قدرت سیگنال کاملا پر و تصویر عالیست ولی به محض اینکه تابلو سردر مغازه روشن میشه سیگنال کاملا قطع میشه.هرچیزی که فکرش رو کنید رو عوض کردم انتن سیم انتن دستگاه دیجیتال ولی مشکلم حل نشد لطفا راهنماییم کنید.خدایی هرکی میدنه بهم بگه خیلی عذاب کشیدم الان ده روزه

 22. سيدرضا بابائي چگيني 2020/12/31 در 11:16 ب.ظ پاسخ

  سلام من یه مدار تقویت کننده صدا گرفتم برای درست کردن اسپیکر که به کامپیوتر وصل شه و با برق ۵ولت dcهم کار میکنه وقتی کایل ایویکس بهش وصل نیست خر خر نمیکنه ولی وقتی کابل ایویکس بهش وصل میشع صدارو پخش میکنه ولی همراه با خرخر مشکل چیه؟ میتونید راهنماییم کنید ممنون میشم

 23. چرا چرخ خیاطی کار میکنه تلویزیون میپره و گیر میکنه؟؟

 24. سلام خسته نباشید من یه رادیو قدیمی دارم وقتی جدیدان ک شارژر تو پریز برق هستش یا لامپ ال ای دی روشن میکنم. زیاد ویز ویز میکنه مشکلش چیه ممنون میشم کمکم کنید

 25. سلام دوستان
  چرا بعضی از مواقع کل ریموت ها در پارکینگ کار نمیکنه؟

 26. سلام و خسته نباشید
  وقتی داشتم با aux متصل به pc موزیک گوش می دادم موبایلم زنگ خورد و بعد از اون اسپیکر نویز ممتد و هووووووووووووووووو طوری گرفته که واقعا رو اعصابه. طبیعتا دفعه اولی نبود که این اتفاق (زنگ خوردن گوشیم تو این شرایط) میفتاد. کل اتصالات رو دوباره وصل کردم و تاثیری نداشت. ممنون از راهنماییتون

 27. سلام وقت بخیر
  اگر سیم تلفن ضد نویز و سیم آنتن تلویزیون داخل ۱ خرطومی قرار بگیرند نویز دار می شوند یا خیر ؟ لذا بفرمائید اگر نویزدار می شوند کدامشان نویز میگیرد ، تلفن یا آنتن یا هر دو ؟
  با تشکر

 28. سلام من وقتی هندس فری رو به جک خروجی وصل میکنم نویز زیادی میده چگونه حلش کنم

 29. سلام من اسپیکرهام به تلوزیون وصل هستن و صدای نویز میاد چیکار باید بکنم

 30. سلام من داخل خونه اسپیکر توی سقف دارم و وقتی روشنش میکنم صدای نویز میده چه پیشنهادی برای از بین بردن نویز دارید

 31. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید تلویزیونم ک جلو پنجره و در طبقه همکف است و نزدیک به عبور ماشین و عبورو مرور هنگام عبور ماشین نویز دار میشه
  چیکار باید کرد؟

 32. سلام
  من ی ماژول آمپیلی فایر بعلاوه یک ماژول بلوتوث دارم هر دو با آداپتور ۱۲ ولت ۲ آمپر کار میکنن ،برای روشن کردن هردو وقتی از یک آداپتور بصورت مشترک استفاده میکنم نویز ایجاد میشه ولی برای هر یک جدا جدا این اتفاق نمی افته! حتی از آدامتور با آمپر بالاتر و برند های مختلف هم استفاده کردم ولی باز مشکل نویز پا برجاست!!! استفاده همزمان دو آداپتور خیلی دستو پاگیره !! ممکنه راهنمایی بفرمایید جهت رفع مشکل چکار باید بکنم!!
  پیشاپیش از راهنمایی شما یا دوستان سپاس گزارم

  • سلام دوست عزیز
   وقتی شما از یک اداپتور استفاده میکنید برای دو دستگاه به صورت همزمان، یک مسیر بسته برای چرخش سیگنال نوبز ایجاد میشه بین دو دستگاه. بهتر در این مواقع زمین مدارتون در نزدیک ترین نقطه به زمین منبع برای دو دستگاه جدا کنید . و با دو سیم جداگونه برای دو دستگاه ببرین. اگر درست نشد به این طریق از دو منبع جدا ناچارین استفاده کنبن.

 33. سلام من یه مدار طراحی کردم که یه سری اطلاعات از طریق کابل کواکسیال به مدارم منتقل میشه
  مشکلم اینه که زمانی که دستم رو به bnc سر کابل میزنم و به مدارم وصل میکنم ، نویزم خیلی کاهش پیدا میکنه ولی دستمو بر میدارم نویزم برابر با اطلاعاتم میشه و عملا نمیتونم اطلاعات درستی بگیرم
  اکه میشه راهنماییم کنین لطفا که باید براش چیکار کنم

 34. سلام خسته نباشید. من میکروفون رو میزی خریدم که یک نویز ثابت بدی هنگام ضبط میندازه و وقتی دست رو به بدن نزدیک میکنم نویز تشدید میشه با تماس مستقیم نویز بسسیااار زیاد میشه و و وقتی دستم رو روی قسمت بالایی میکرفون میذارم نویز بسیار کم و تازه صدا ها واضح میشه. مشکل از کجاس ؟ آیا امکان تعمیر داره که بعدش نویز کامل حذف بشه ؟؟؟؟

  • سلام
   در این مواقع بهترین و شاید سخت ترین راه حل اینه که تمامی منفی های (گراند) مدارهای مختلف در نزدیک ترین نقطه به گراند منبع وصل کنید. یعنی اگر ترانس یا اداپتور دارید روی برد اون. نکته مهم هم اینه که گراند دستگاه های مختلف که از این منبع تغذیه میشن هر کدوم به صورت جدا با یک سیم با سطح مقطع مناسب مستقیم جدا جدا به این نقطه وصل بشن.
   در مورد کابل های ای یو ایکس ، از کابل شیلد دار استفاده کنید و شیلد و گراند از سمتی که به خروجی دستگاه وصل میشن به هم اتصال بدین . و در سمت دیگه از هم ایزوله کنید.

 35. چنانچه ورودی ها و خروجی اسپیکر جدا شوند و با کم وزیاد کردن ولوم صدای وز وز تغییری نکند مشکل در قسمت پاور یا همون ترانس و تغذیه دستگاه میباشد .که اگر بشود با باطری , اسپیکر راه اندازی شود و تست شود متوجه سکوت زیبای اسپیکر میشوید…

 36. سلام من لپ تاپم وقتی تو شارژه و هندزفری بهش وصله نویز داره خواستم بدونم این مشکل کلیه یا برای من فقط اینطوریه و راه حلش چیه

 37. سلام. من یک خروجی صدا دارم که صدای تن ثابت داره و صدای آلارم که قطع میشه صدای تن دائما شنیده میشه چطور میتونم صدای تن را از خروجی بلندگو حذف کنم.

 38. رادیو نویز داره چه کار کنم

 39. سلام من یک آمپیلی گیتار الکتریک گرفتم اونجا که تستش کردم اصلا نویز نداشت تا آوردم خونه زدم برق یک نویز قوی میومد، مشکل از سه راهی یا کابل یا برق خونه مشکل داره ؟وسایل الکتریکی که به ۳راه اصلا خاموش هست …

 40. سلام . من یه ست دسکتاپ DIA دارم . یه ساب ووفر بزرگ داره که مدتیه یه صدام هووم توش داره . بدون ورودی سیگنال صوتی حتی . به محض روشن شدن این صدا میاد . چکار باید کنم ؟ لطفا راهنمایی کنین .

 41. با سلام
  سال نو مبارک
  وقتی که یک مانیتور اضافی با کابل vga به لپتاپم اضاف میکنم و لپتاپ که در حال شارژ شدن هست روی مانیتور دوم نویز ایحاد میشه ولی وقتی لپ تاپ رو از شارژ میکشم نویز برطرف میشه راهی برای حذف نویز روی مانیتور دوم هنگام شارژ شدن لپتاپ وجود داره؟ در ضمن لپ تاپ از جنس آلومینیوم میباشد.
  باتشکر از جواب شما

 42. با سلام
  تلویزیون ما یک سمت دیوار وپشت دیوار اتاق خواب هست و زمانی که سشوار را روشن میکنیم (همیشه نه یکی درمیان)در لحظه روشن شدن تصویر تلویزون سیاه و دوباره روشن می شود
  دلیل نویز هست یا کشیدن آمپر؟
  احتمال میدم ولی مطمئن نیستم روی شبکه های ماهواره این اتفاق می افتد و در شبکه های دیجیتال نه البته فقط احتمال میدم
  ممنون

 43. دستگاه تصفیه آب منزل روی آنتن تلویزیون آیفون و هر تصویر دیگه ای نویز میندازه دستگاه سیم ارت نداره ولی ساختمان داره آیا راهی وجود داره که مانع نویز انداختن بشه؟

 44. سلام من هم این مشکل رو دارم
  وقتی بلوتوث خودرو رو با کابل ایوایکس به پخش ماشین متصل میکنم و تغذیه بلوتوث رو به شارژر فندکی وصل میکنم چون زمین بلوتوث و پخش به منفی باطری وصله و مشترکه این مشکل نویز وجود داره و تو ماشین که منفی رو نمیشه غیر مشترک کرد راه حل چیه؟

 45. سلام ممنون میشم جواب سوالمو بدین❤️
  من کابل گیتار برقیم رو وقتی میخوام بزنم به بلند گوی خونه سه صدای خیلی بلند گوش خراش میاد از بلند گو چیکار کنم مشکل از کجاست

 46. سلام من یک لپ تاپ دارم وقتی به شارژ وصل میکنم نویس شدیدی به میکروفون وارد میشه پرسیدم چند جا گفتن سویچ شارژرت سوزنیه واس همون راهی نداره ادم جلو نویز بگیره

 47. مهدی جاوید 2021/06/30 در 4:04 ق.ظ پاسخ

  سلام من یه اسپیکر ۴ بانده و یک پخش بزرگ که قدیمط هستش و اسمش nic هستش دارم خیلی سدای خوبی دره ارزشش بیشتر از جدیداس نمیخوام عوض کنم ولی یه نویزه شدیدی داره که نه از auxه ن از فیش هاش ننیدونن چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید❤

 48. سلام خسته نباشید من چند وقت به سیستم ماشینم نویز افتاده امپ دو کانال بستم چند وقتیه کلید ۳ حالت پشتش قطع و وصل میشه مثلا گذاشتم رو حالت معمولی یک دفع صدای یک باند قطع میشه و من آون کلید رو کمی تکون میدم صدا وصل میشه اما نویز داره آیا احتمال داره از کلید باشه نویز ممنون میشم جواب بدین

 49. سلام و خسته نباشی من یک هدفون جدیدی خریدم و وصلش کردم کارت صدای سیستم و بعدش دیدم نویزی از میگرفون هدفونی میاد و انگار از گیس بدنه برقی میاد وقتی دست میزنم میبینم نویز میره دلیلش چیه و چطوری درستش کنم

 50. سلام روزتون بخیر ببخشید یک سوال داشتم ، من میکروفونم رو با کانورتر aux تو usb وصل کردم به لپ تاپ ویدوزمم ۱۰هست اما صدای سوت مانندش از بین نمیره جای میکروفون هم عوض کردم مکروفونمbm800

  • سلام
   صدای سوت اکثرا بخاطر گین بالای تنظیمات هست. ولوم را تنظیم کنید.
   مشکل از ویندوز نیست. شاید هم فیلترهای میکروفن آسیب دیده است.

 51. سلام وقت شما بخیر
  یه دستگاه پخش خانگی سونی دارم که چهارتا خروجی باند داره ولی روی دوتا از خروجیاش نویز وجود داره مشکل از چیه؟
  با تشکر از شما 🙏

 52. سلام من یه آمپلی ترانزیستوری با ۲cs5200,2cs1943 ساختم صداش خوبه بیس و تریبل عالی بدون نویز اما تو بعضی از فرکانسها مثل صدای پیانو خش خش می‌کنه تغذیه ۳۰ ولت ۵ آمپر هست من برا تست از ۲۴ ولت ۳ آمپر استفاده کردم مشکل می‌تونه از ترانس باشه؟

 53. سلام
  کامپیوتر من یه مشکلی پیدا کرده که وقتی که مانیتور به کیس وصله بلند گوه ها یه صدای نویز رو مخ میدن یه خز خز بلند دسته ها درحال که سالمن داخل بازی دوتا دکمش یکسره هست وای تو سیستم هایی دیگه سالمه دکمه های کیبورد خوب کار نمیکنن و یه دفعه یه سره میشه و خودش تایپ میکنه و مانیتورم صفحش برفک داره که اون مشکل از خودشه آیا ربطی داره لطفا کمک کنید🙏

 54. سلام خسته نباشید ببخشید کیس من فلزی هست و وقتی هدفون رو وصل میکنم صدا ۱۰۰ درصد اشغاله بدون اینکه من صحبتی کنم وقتی دستم میذارم رو کیس نویز قطع میشه یه راه کاری برای خنثی کردن برقی که در بدنه کیس جریان داره بگید ممنون.

 55. سلام خسته نباشید من یک دستگاه استار مکس دارم یک ساعت که روشن هست یک دفعه شبکه ها دارای نویز میشه همه شبکه ها.مشکل از کجاست؟

 56. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ماینتور led استوک گرفتم نویز داشت کابل برق و vga اصلی گرفتم بهتر شد ولی از بین نرفت. وقتی کابل برق در میارم دوباره میزارم سر جاش نویز می ره ولی ممکنه نیم یا یک ساعت بعد برگرده. برای رفعش ممنون می شم کمکم کنید.

 57. پارسا احمد علیزاده 2021/11/09 در 10:05 ق.ظ پاسخ

  سلام خسته نباشید به شما . من زمانی که هدفون رو به لپ تاپ رو متصل میکنم اینترنت لپ تاپ من به شدت ضعیف میشه
  و زمانی هم که هدفون رو متصل نمی کنم اینترنت خوبه شما میدونید مشکل از کجا هست …ممنون…

 58. سلام ببخشید من هدست متصل میکنیم ب لپتاب بعد هرچی ب پریز اتاق وصل میکنم ی نویز میفته رو هدست چ خود شارژر لپتاب یا هرچی ب پریز وصل میشه تو میکروفون وقتی صحبت میکنم با نویز برا بقیه میره حتی محافظ برقم وصل کردم درس نشد

  • سلام
   بعید میدونیم هدست مشکلی داشته باشد و نویز در حد خیلی کم طبیعیه. بیش از حد شد ارسال کنید بررسی شود

 59. فهیمه قربانعلی 2021/11/16 در 10:36 ق.ظ پاسخ

  سلام من لبتابم به برق بود و داشتم تو کلاس انلاین به درس گوش میکردم و برادرم از اون طرف یه دریل زد زد به دیوار سرویس بهداشتیمون که یهو صدای وز وز افتاد تو هندزفری و نمیتونستم بفهمم کلاس چی میگن و هندز فری رو در اوردم باز هم همون مشکل برای خروجی صدای لبتابمم بود
  ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار کنم تا مشکلم برطرف بشه

 60. سلام یه اسپیکر دست ساز درست کردم هم فلش خورش مدل امپلی فایر داره هم یه امپلی فایر روش نصب کردم اما وقتی سیم خروجی فلش خور رو به امپلی وصل میکنم‌وروشن میکنم‌نویز داره البته فقط با یکی از سیم ها صدای خروجی میده مشکل ااز کجاست راهنمایی کنید ممنون میشم

 61. سلام،من یه مانیتور بنکیو خریدم،صفحه یهو برا ۲،۳ ثانیه سیاه میشه،در حد نیم ساعت،یک ساعتی یک بار اتفاق میفته،تمام مسائلو چک کردم،کابل،محافظ برق،کیس،مانیتور و کارت گرافیک سالمن،و مشکل از توی خونست،حتی با آف و آن یخچال یا استفاده از چرخ خیاطی یا حتی بعضی وقتا با زدن کلید لامپ هم اتفاق میفته حتی یه بار محافظ برق با روشن کردن لامپ خاموش شد،برق کار هم نتونسته تشخیص بده،ممکنه نویز باشه؟

 62. سلام من یه رادیو اسپیکر خریدم وقتی هم که خاموشه صدای رو مخی داره مثل صدای یخچال حالا نمیدونم نویز اینه یا چیز دیگه ای… کلا وقتی سیمو به برق میزنم صدا شروع میشه حتی اگه خاموش باشه…لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 63. ارشیا احمدی 2022/07/15 در 2:27 ب.ظ پاسخ

  سلام من اسپیکر مانیتورینگام ۲ماه خاموش بود. دیروز که روشن کردم. مستقیم به برق میزنم نویز خیلی کم داره (البته تو این هفته برق ورودی شهر به. مشکل خورده بود داشتن درست میکردن)
  برق همسایه هم زدم باز نویز داشت فکر میکنم از برق شهری باشه. حتی اسپیکر های دیگه هم امتحان کردم همینطور بود
  از سالم بودن اسپیکرام کاملا مطمئنم راهکاری دارید شما؟

 64. سلام خسته نباشید من یک چراغ مطالعه دارم که با آدابتور به برق وصل میشه و حالت روشنایش هم به صورت چشمی هست (دستم رو که از روی سنسورش حرکت میدم روشن و خاموش میشه) و تنظیماتش هم لمسی هست. وقتی که روشنش میکنم نویز میده. زیاد نویزش بلند نیست ولی من خیلی به نویز حساس هستم. مشکل از کجاست ؟ راهی برای بر طرف کردن مشکل هست؟

 65. سلام سیستم خانگی میکرو لب خریدم یه نویز داره که بعد از چند دقیقه میاد. همه چی رو تست کردم بازم نویز میاد کابلهای اتصال با اسپیکر جفت رو قطع کردم بجز کابل برقش چیزی وصل نیست.. حتی سیستم رو بردم پس دادم یدونه مشابه گرفتم بازم همون نویز هنگام پخش هست

 66. سلام خسته نباشید
  درحین تماشای فیلم صدای نویز بلند وممتدی از گوشیم اومد وقتی صفحه رو خاموش کردم صدا ازبین رفت اما به محض روشن کردن دوباره گوشی بازم نویز هست
  گوشیم هنوز گارانتی داره باید به شرکت ارجاعش بدم؟لطفا راهنمایی کنید

 67. سلام وقت بخیر من یه سینما خانگی دارم الان چند وقته ی صدای نویزی افتاده توش چکار کنم

 68. سلام، من یک لپ‌تاپ probook 470 g2 دارم کابل شارژ رو که میزنم به لپ‌تاپ روی مانیتوری که به عنوان مانیتور دوم استفاده میکنم پارازیت میفته مشکل چیه؟

 69. سلام .من یه سیستم سنگین دارم.پخش۹۴۵۰پایونیر یه امپ استریو ویک منو سابی هم که دارم ۱۵۰۰rmsبوستر هستش ۲جفت میدرنج دهنه ۸ اواتار ویک جفت سوپرتیوتر هستش با باتری اضافه یه بار نویز افتاد داخلش که از منفی امپیلی بود مشکل رو برطرف کردم جدیدا یک هفته هم هست که یانیتور اندروید نصب کردم.از کیفیت ۹۴۵۰نتونستم دل بکنم.صدای مانیتور رو با کابل ۲به ۱ auxوصل کردم به خروجی aux که صدای مانیتور رو هم داشته باشم رو سیستم نویز شدیدی پیدا کرده که با گاز دادن بیشتر میشه البته رو قسمت فلش و cdهمچین مشکلی ندارم فقط auxپخش خود پخش رو هم دادم برا نویز okکردمش .اگه میدونین از چیه خواهش میکنم کمکم کنید.امکان داره که از کابل ۲به۱ auxکه استفاده کردم باشه .مانیتورم نو هستش کابل برق یک طرف و کابل های RCرو هم از یک طرف رد کردم .فقط کابل انتن و RCوauxو کابل افزاینده فلش کناره هم هستن پشت پخش🌷🙏کمکم کنید اعصابم خوردشده خداییش

 70. سلام وقت بخیر
  بنده چند روزی هست که دقت کردم وقتی لپ تاپم رو با آداپتورش روشن میکنم، باعث میشه مودم اینترنت adsl خونه چراغ اینترنتش خاموش بشه. وقتی هم روشن میشه سرعت بشدت افت میکنه. با سرویس دهنده اینترنت مون که صحبت کردم میگفت خط تون خیلی نویز داره. قبلا اینجوری نبود. ممنون میشم بهم راهنمایی کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com