شناخت انواع مودم و نحوه عملکرد مودم ها

مودم به شما این امکان را می دهد که کامپیوتر خود را به یک خط تلفن استاندارد متصل کنید به طوری که قادر به ارسال یا دریافت داده های الکترونیکی باشید. در واقع استفاده از مودم کلید اصلی ورود به دنیای اینترنت و وب جهان شمول (www=world wide web) سرویسهای آنلاین تجاری، ایمیل، و سیستمهای بُرد بولتین (BBSes) می باشد.

انواع مودم

چهار نوع مودم خارجی (External) ، داخلی (Internal)، مودم PC Card و مودم وایرلس USB داریم. عملکرد این مودم ها مشابه یکدیگر است اما فواید و مشکلات خاص خود را دارند. مودم ADSL بیشترین فروش را در کاربران خانگی و شرکت ها دارد.

نحوه عملکرد مودم داخلی

مکان قرارگیری مودم داخلی، داخل کامپیوتر است. زمانی که یک برنامه اتصال به اینترنت در کامپیوتر اجرا می شود مودم داخلی نیز فعال می شود. زمانی که از برنامه خارج می شوید نیز مودم غیرفعال می شود.

یکی از مشکلات مودم داخلی، قرارگیری آن درون کیس کامپیوتر است. زیرا زمانی که قصد تعویض مودم را داشته باشید بایستی درب کیس را باز کرده و مودم جدید را جایگزین کنید.

نحوه عملکرد مودم خارجی

نصب و راه اندازی مودم خارجی ساده تر است. زیرا مکان نصب آن داخل کیس نیست. مودم های خارجی منبع تغذیه مخصوص خود را داشته و از طریق کابلی به پورت سریال کامپیوتر متصب می شوند. خط تلفن هم به داخل سوکتی واقع در پشت مودم متصل می شود.

مودم های خارجی را می توان تنها با خاموش کردن مودم بلافاصله اتصال اینترنت را قطع کرد. می توانید نحوه عملکرد مودم را از روی چراغ های واقع بر روی آن که نمایانگر وضعیت مودم هستند مشاهده کنید.

پیشنهاد می شود:  چگونه خرید آنلاین امن داشته باشیم؟

مودم PC Card

این نوع مودم ها برای کامپیوترهای قابل حمل مثل لپ تاپ ها طراحی شده اند. سایز آنها به اندازه یک کارت اعتباری هست و درون اسلات PC Card در لپ تاپ ها قرار می گیرند. استفاده از مودم PC Card در لپ تاپ که با باتری کار می کند باعث کاهش طول عمر باتری می شود.

مودم وایرلس USB

مودم وایرلس یا اینترنت دانگل، یک دستگاه USB کوچک است که امکان دسترسی به اینترنت ۳G و ۴G را ایجاد می کنند. این نوع مودم در زمان هایی که از محل کار یا منزل دور هستیم، بسیار مناسب و پرکاربرد است. مودم های وایرلس USB بهترین گزینه برای کاربران اینترنت به شمار می روند.