مجله تخصصی تعمیرات

۶نکته برای استفاده بیشتر از اینترنت wifiمنزل

اغلب افراد هنگام راه اندازی اینترنت wifiخود ، خیلی درگیر دستورالعمل های راه اندازی سیستم نمیشوند. اغلب این کار توسط متخصصان it و یا نصاب صورت میگیرد و این تنظیمات اغلب تا روز آخر بر روی دستگاه باقی می ماند. در حالی که می توانید تنظیمات دستگاه مانند میزان پوشش دهی ، جلوگیری از اینترنت دزدی دیگران و … را خودتان انجام دهید

اغلب افراد هنگام راه اندازی اینترنت wifiخود ، خیلی درگیر دستورالعمل های راه اندازی سیستم نمیشوند. اغلب این کار توسط متخصصان it و یا نصاب صورت میگیرد و این تنظیمات اغلب تا روز آخر بر روی دستگاه باقی می ماند. در حالی که می توانید تنظیمات دستگاه مانند میزان پوشش دهی ، جلوگیری از اینترنت دزدی دیگران و … را خودتان انجام دهید

محل مناسبی را برای روترانتخاب کنید.

اگر مشکلی با میزان پوشش دهی اینترنت خود دارید، روتر را در جای مناسب قرار دهید. به طور معمول یک روتر خانگی در حدود ۱۰۰ فوت را پوشش می دهد.ایده ال این است که روتر خود را در مرکز خانه و به دور از دیوارها، آینه ها و دیگر وسائل الکترونیکی قرار دهید. سیگنال های روتر در همه ی جهات پراکنده می شوند و به همین خاطر اگر در مرکز قرار بگیرد پوشش دهی آن به حداکثر می رسد.

علاوه بر این،از آن جا که سیگنال های روتر به سمت پایین حرکت می کنند ، بهتر است که روتر را در ناحیه ی بلند قرار دهید. پیشنهاد ما این است که روتر را در ارتفاعی معادل ۴/۳ اتاق قرار دهید دراین صورت روتر از امواجی که ممکن است در امواج دستگاه تداخل ایجاد کند ، دور خواهد بود.

آنتن های بزرگتری را خریداری کنید.

آنتن هایی که روی سیستم شما از قبل نصب بوده اند ،ممکن است که بهترین نوع آنتن نباشند. بسیاری از شرکت های تولید کننده با استفاده از آنتن های نامرغوب از هزینه های خود کم می کنند. شما می توانید به راحتی آنتن های روتر خود را با نوع مرغوب آن تعویض کنید. پیچ های مربوط به آنتن به سادگی با دست باز میشوند.به یاد داشته باشید، روتر ها با کیفیت بالا ، سیگنال ها را در یک جهت میفرستند بنابراین باید ، با توجه به این نکته مکان روتر را تعیین کنید،ویا اینکه میتوانید ازیک آنتن تقویت کننده برای افزایش کارایی روتر خود استفاده کنید.

نرم افزار روتر را تنظیم کنید.

اغلب ما به خودمان زحمت نمی دهیم تا نسبت به روش های مختلفی که می توان نرم افزارهای روتر راتنظیم کرد آگاهی پیدا کنیم. قدرت انتقال در بعضی از روترها تنظیم دارای قابلیت تنظیم است( این نوع روترها با عنوان TX power مشخص می شوند.)افزایش قدرت انتقال منجر به افزایش پوشش دهی روتر میشود. برای افزایش میزان سیگنال ها می توان دستگاه را به دیگر کانال های انتشار سیگنال سوئیچ کنید.

اغلب روترها ، به طور پیش فرض روی یک کانال تنظیم میشوند. بنابراین اگر در مکانی باشید که تعداد زیادی روتر در آن فعال باشند و همه روی یک کانال کار کنند، به علت تداخل سیگنال ها عملکرد آنها ضعیف میشود. در روتر خود کانال های مختلف را امتحان کنید تا بهترین کانالی که بیشترین عملکرد را به شما می دهد را پیدا کنید و سپس از آن استفاده کنید.

از repeater ها استفاده کنید.

یک راه دیگر که به وسیله ی آن می توانید به آسانی سیگنال های روتر خود را افزایش دهید، استفاده از repeater است. یک repeater سیگنال های wifi شما را میگیرد و با هل دادن آن به جلو ، میزان پوشش دهی روتر را افزایش می دهد. شما می توانید به سادگی repeater هایی در سایز پریز برق پیدا کنید .

حتما این نکته را چک کنید که repeater و wifi شما از یک نوع SSID و تنظیمات امنیتی ،استفاده می کنند. سپس باید یک IP برای روترها تعیین کنید. به روترها یک static IP بدهید تا با یکدیگر تداخل پیدا نکنند.و در تنظیمات repeater گزینه ی DHCP را خاموش کنید.

علاوه بر این ، روتر و repeater باید در کانال های مجزایی تنظیم شوند. به محض اینکه تنظمات آن را درست کردید، repeater را در جایی قرار دهید که سیگنال های روتر را بگیرد.

امنیت روتر

اگر برای اولین بار است که تنظیمات روتر را تغییر می دهید اینکار می تواند دلهره آور باشد. برای اینکه کار را شروع کنید، لازم نیست که IP روتر خود را بدانید.در ویندوز command prompt دستور ipconfig را تایپ کنید.وقتی که ipconfig باز شد،به دنبال IP آدرس default gateway بگردید.در MAC ، network eway IP address راباز کنید و آدرس IP ، که در کنار ‘ROUTER’ لیست شده را کپی کنید.وقتی که آدرس IP را در مرورگر وب خود وارد کردید از شما کلمه عبور و رمز ورود را می خواهد.معمولا کلمه عبور و رمز ورود ‘admin’ و ‘admin’ است. شما می توانید تنظیمات اولیه روتر را مانند نام ، نوع امنیت را تغییر دهید و برای اینکه بتوانید امنیت بیشتری را برای دستگاه خود لحاظ کنید WPA2-AES را انتخاب کنید. دراین حالت اسم دستگاه برای دیگران قابل رویت نخواهد بود. برای اینکه به طور دستی به دستگاه متصل شوید ، باید اسم wifi و رمز عبور را داشته باشید.

اگر نگران امنیت دستگاه هستید ، اکثر روترها تنظیماتی برای MAC ID دارند. به این معنی که می توانید MAC ID دستگاه هایی که می توانند به روتر متصل شوند را مشخص کنید.

از wifi خود در مقابل افراد مزاحم محافظت کنید.

این نکته در واقع یک ترفند است. شاید مجبور شوید در مهمانی ها رمز عبور خود را به دوستانتان بدهید و یا اینکه همسایه شما رمزعبور شما را پیدا کرده باشد وبدون اجازه ، از اینترنت شما استفاد ه کند.

به هر حال شما باید بتوانید آن را قفل کنید .آسانترین راه این است که Network Watcher را نصب کنید.یک نرم افزار رایگان که فقط روی ویندوز نصب می شود و میتواند wifi که به آن متصل هستید را اسکن کند. این نرم افزار به شما لیست تمام دستگاه هایی را که اخیرا به wifi شما متصل شده اند را به همراه IP ,MAC address و سایر جزئیات نشان می دهد .

اگراین ترفند کار نکرد می توانید وارد صفحه ی تنظیمات روتر خود بشوید و به دنبال قسمت ‘connected device’ بگردید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com