مجله تخصصی تعمیرات

با پتنت جدید اپل بیشتر آشنا شوید

اپل پتنت آیفون با صفحه نمایش بدون حاشیه را ثبت کرد. به نظر می‌رسد اپل قصد دارد آیفون بعدی را با صفحه‌نمایش بدون حاشیه تولید کند.

شایعات در مورد محصول بعدی اپل روز به روز در حال افزایش هستند. یکی از شایعات به نسبت قوی در مورد این محصول، استفاده از صفحه‌نمایش بدون حاشیه در آیفون ۸ است. البته نام آیفون ۸ نیز در حال حاضر شایعه محسوب می‌شود. اپل برای تولید چنین محصولی، باید تعدادی از قطعات و تجهیزات پنل جلویی گوشی را حذف کند. دکمه‌ی هوم مجهز به سنسور اثر انگشت و سنسور نور، جزء مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که در این‌ صورت از پنل جلویی آیفون حذف خواهند شد.

پتنتی که اخیرا توسط اپل ثبت و منتشر شده، مربوط به فناوری مورد نیاز برای به‌کارگیری سنسور اثر انگشت و نور، در زیر صفحه‌نمایش است. این کار با استفاده از LED-های مادون قرمز در کنار LEDهای معمولی RGB که وظیفه‌ی پخش تصاویر را دارند، امکان‌پذیر خواهد شد.

در این طرح، ال‌ای‌دی‌های مادون قرمز وظایف مهمی دارند. این قطعات با ترکیب شدن در کنار LEDهای RGB، صفحه‌نمایشی تشکیل می‌دهند که می‌تواند برای وظایف گوناگون برنامه‌ریزی شود. اپل پیکسل‌هایی را که با ترکیب این دو جزء به‌ وجود می‌آیند، پیکسل‌های تعاملی می‌نامد و در توضیحات پتنت به این نکته اشاره می‌کند که این بخش می‌تواند شدت نور را نیز تشخیص دهد و دستور تنظیم نور صفحه‌نمایش را به پردازنده ارسال کند. بدین ترتیب، نیاز به سنسور نور مجزا از بین خواهد رفت و فضا برای گسترش صفحه‌نمایش فراهم خواهد شد.

اگر قرار باشد آیفونی با صفحه‌نمایش بدون حاشیه تولید شود، باید دکمه‌ی هوم و سنسور اثر انگشت خازنی آن را نیز حذف کنند. در پتنت جدید، نیازی به سیستم خازنی سنسور اثر انگشت نخواهد بود و پیکسل‌های تعاملی وظیفه‌ی اسکن را بر عهده خواهند داشت. فرایند اجرای این بخش بسیار پیچیده است؛ اما در صورت اجرا، جذاب و کارآمد خواهد بود.

وقتی پیکسل‌های تعاملی میزان نور محیط را بسنجند، می‌توانند زمانی که انگشت به ناحیه‌ی سنسور اثر انگشت نزدیک می‌شود، آن را تشخیص دهند. زمانی که انگشت روی صفحه‌نمایش قرار می‌گیرد، این پیکسل‌ها محل آن را مشخص و یک بیت‌مپ از طرح آن اسکن می‌کنند. این بیت‌مپ با استفاده از شدت نور، می‌تواند طرح اثر انگشت را تشخیص دهد و امنیت گوشی هوشمند را تضمین کنند.

شرکت LuxVue، پیش از این که در سال ۲۰۱۴ توسط اپل خریداری شود، روی این طرح تحقیق می‌کرد. بنابراین، فناوری حاضر، حاصل سال‌ها تحقیقات مستمر است. اگرچه احتمال استفاده از این طرح در آیفون سال ۲۰۱۷ کم است، اما پتنت منتشرشده می‌تواند سرعت تولید آیفونی با صفحه‌نمایش بدون حاشیه را افزایش دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  [email protected]