مجله تخصصی تعمیرات

با یو پی اس آشنا شوید

گاهی ممکن است شما با تغییر نوسانات و ولتاژ برق با سوختن وسایل الکتریکی خود روبرو شده باشید. در این صورت به فکر یک دستگاه برای حفاظت و آسیب ندیدن وسایل دیگر خود هستید. یو پی اس در واقع یک منبع تغذیه الکترونیکی بدون توقف است که با باتری کار می‌کند. این دستگاه با ذخیره انرژی، برق مورد نیاز تجهیزات الکتریکی شما را فراهم می‌کند. یو پی اس با قرار گرفتن در کنار وسایل شما در صورت ایجاد اختلال در ولتاژ برق یا قطع شدن کامل آن شرایط را برای کار کردن دستگاه در حالت عادی فراهم می‌کند.

این منبع تغذیه با قرار گرفتن در بین برق شهری و برق مصرفی دستگاه‌های شما، از آسیب به آن‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین مانع از ایجاد نویز و اختلالات شبکه در تجهیزات الکتریکی خواهد شد.

انواع یو پی اس

یو پی اس‌ها در 3 دسته کلی قرار می‌گیرند که در ادامه به شرح بعضی از آن‌ها می‌پردازیم.

یو پی اس آفلاین

در نوع آفلاین این دستگاه همه وسایل مصرف کننده برق به برق شهری متصل هستند. این یو پی اس زمان قطعی برق فعال خواهد شد.

در چنین حالتی منبع تغذیه دستگاه مصرف کننده با تغذیه برق ذخیره شده در یو پی اس کار خود را ادامه می‌دهد. این نوع آفلاین برای تامین برق بی‌وقفه مناسب است اما کیفیت پایین آن باعث محدودیت در تولید این مدل شده است.

یو پی اس آنلاین

نوع آنلاین یو پی اس برای دریافت توان خروجی مناسب و تامین همیشگی برق گزینه خوبی است. در مدل‌های آنلاین یو پی اس در کنار شارژ باتری و تامین دائم جریان برق، با فعال بودن اینورتر توان خروجی دستگاه در هر زمان فراهم می‌شود.

یو پی اس لاین اینتر اکتیو

در این مدل از یو پی اس، اینورتر به طور مداوم روشن است و به شارژ باتری می‌پردازد. اگر ولتاژ ورودی از حد مجاز خارج شود، برق وارد شده به وسایل مصرف کننده از باتری‌های منبع تغذیه بدون وقفه فراهم می‌شود تا به دستگاه آسیبی وارد نیاید.

استفاده از یو پی اس لاین اینتر اکتیو در تجهیزات شبکه‌ها رایج است تا آن‌ها خسارت کمتری ببینند.

موارد قابل استفاده از یو پی اس

همه وسایل الکتریکی به یو پی اس احتیاج دارند، اما در بعضی مکان‌ها وجود این منبع تغذیه بیشتر حس می‌شود. از این مکان‌ها می‌توان به شرکت‌های تولیدی، درمانگاه‌ها، مکان‌هایی که نیاز به تعادل دمایی دارند و… اشاره کرد.

در ادامه شما را با تعدادی دیگر از موارد قابل استفاده یو پی اس آشنا می‌کنیم.

 • آسانسور: آسانسورها نقش زیادی در جابه‌جایی افراد بین طبقات دارند. اگر جریان برق قطع شود آسانسور نیز از کار می‌افتد. در این صورت با وجود منبع تغذیه بی‌وقفه برق، آسانسور کار خود را ادامه خواهد داد و مشکلی برای افراد داخل آسانسور پیش نخواهد آمد.
 • تجهیزات پزشکی: این تجهیزات نقش مهمی در سلامتی بیماران دارند. اگر برق قطع شود و این تجهیزات خاموش شوند با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد. استفاده از یو پی اس یک الزام مهم برای بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها است.
 • کامپیوتر: کامپیوتر یک دستگاه با اهمیت است که شامل بسیاری از داده‌ها و اطلاعات با ارزش است. استفاده از کامپیوتر در بسیاری از مشاغل مانند نظامی، هوایی و… بسیار کاربردی و حساس است. در صورت قطعی برق خسارات زیادی به جا خواهند گذاشت. به همین دلیل باید از سیستم برق اضطراری استفاده شود.
1 دیدگاه
 1. بسیار مفید بود. کامل توضیح داده بودین.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com