مجله تخصصی تعمیرات

در مورد CMOS و Bios بدانیم

CMOS:

CMOSها یک تراشه بر روی مادربردها هستند که وظیفه ذخیر‌ه‌ی اطلاعات و تنظیمات بایوس را به عهده دارند. اولین CMOS ( با نام کامل comelentary metal-oxide semiconductor ) توسط شرکت IBM به نام مدل 146818 با توانایی ذخیره‌ی حجم 64 بایت اطلاعات ساخته شد.

این تراشه از طریق یک باطری کوچک که به نام باطری CMOS معروف است، تغذیه شده و اطلاعات از قبیل زمان تاریخ و تنظیمات سخت‌افزاری را در خود نگه می‌دارد. علت وجود این باطری بر روی مادربرد تغذیه تراشه CMOS در هنگام خاموشی دستگاه می‌باشد و انواع مختلفی دارند اما رایج‌ترین آنها دارای ولتاژ 3V هستند.
گاهی اوقات CMOS با نام RTC هم شناخته می‌شوند که مخفف Real-Time Clock است.

در مورد CMOS و Bios بدانیم

Bios:

وظیفه بایوس بررسی و تشخیص عملکرد درست سخت‌افزار سیستم از طریق ارتباط پردازنده سیستم با سایر قطعات مثل کارت گرافیک، پورتهای هارد، کارتهای صدا و بقیه‌ی سخت‌افزار سیستم است.

در واقع بایوس نرم‌افزاری است که روی تراشه‌ی CMOS نصب می‌گردد و هر مادربرد CMOS و  BIOS مخصوص به خود دارد اما مدل باطری‌ها معمولا مشترک است.

ارتباط بین CMOS و BIOS :

با روشن شدن سیستم و بوت شدن کامپیوتر BIOS از روی حافظه‌ی CMOS تمامی اطلاعات سخت‌افزاری سیستم و CMOS را دریافت و عملکرد سخت‌افزار را چک می‌کند.

بهتر است بدانیم چنانچه باطری CMOS خراب یا به پایان عمرش رسیده باشد باعث اختلال در عملکرد بایوس خواهد شد. و راحتترین روش تشخیص خرابی باطری تنظیم نبودن ساعت و تاریخ است.

برای مثال بارها تنظیمات بایاس را انجام می‌دهید اما به محض خاموش کردن سیستم و قطع برق به دلیل عدم وجود باطری تمامی تنظیمات به حالت قبل باز می‌گردد و ذخیره نمی‌شود. در این موارد ساده‌ترین کار، تعویض باطری بایوس یا همان باطری CMOS است.

در مورد CMOS و Bios بدانیم

چگونه به صفحه تنظیمات بایوس وارد شویم؟

هنگامیکه سیستم را روشن می‌کنید به محض نمایان شدن LOGO در پائین آن راهنمای وارد شدن به هر سیستم نوشته شده است و خیلی سریع به پایان می‌رسد. در اکثر PCها با فشردن کلید DELETE پس از مشاهده‌ی اولین تصویر می‌توانید وارد صفحه‌ی تنظیمات بایوس شوید.

در برخی فرمان press F1 to enter setup روی صفحه ظاهر می‌شود.

در لپ‌تاپها معمولا با فشردن کلیدهای F می‌توان وارد بایوس شد. پس از وارد شدن به تنظیمات سخت‌افزاری نمایان می‌شود که در همین صفحه توسط کاربر قابل تغییر است. تنظیماتی از قبیل تاریخ، ساعت، نحوه‌ی بوت را میتوان تغییر داد. اما اگر تغییرات پس از خاموش کردن سیستم به حالت اول برگردد به احتمال زیاد باطری ضعیف شده است. باطری را تعویض و تنظیمات را دوباره انجام دهید.

در صورتیکه با تعویض باطری، به نتیجه نرسیدید سیستم خود را به دست متخصصان بسپارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com