مجله تخصصی تعمیرات

مقایسه اتوبخار و اتوپرس از جنبه های مختلف

اتوی لباس از وسایل ضروری در هر خانه به حساب می‌آید و افراد از آن به صورت روزانه استفاده می‌نمایند. اتو چین و چروک‌های لباس را برطرف کرده و ظاهری شیک و آراسته به آن می‌دهد. از این رو دارای اهمیت بالایی است. اتو بخار و اتو پرس از جمله انواع اتو به شمار می‌آیند. در ادامه به مقایسه اتوبخار و اتوپرس می‌پردازیم.

اتو بخار

اتو بخار از جمله اتوهای سبک هستند که مطمئنا در هر خانه‌ای وجود دارد. کف این اتوها از جنس تفلون یا سرامیک است که بر روی آن حفره‌هایی برای خروج بخار قرار گرفته است. یکی از مواردی که در خرید اتوبخار باید به آن دقت نمود توان المنت می‌باشد که با افزایش توان، اتو با سرعت بیشتری شروع به داغ شدن می‌نماید.

اتوپرس

اولین نکته در مقایسه اتوبخار و اتوپرس تفاوت در ظاهر آن‌ها است. ظاهر و ساختار اتوپرس با اتوهای بخار بسیار متفاوت می‌باشد. اتوپرس دارای صفحه‌ای دولایه است که در اندازه‌های مختلف در بازار تولید و عرضه می‌شود. بین صفحات اتوپرس پارچه‌ای جهت قرار دادن لباس وجود دارد، زمانی که دستگاه روی پارچه قرار می‌گیرد، فشار و بخار زیاد باعث از بین رفتن چین و چروک لباس‌ها خواهد شد. اتوپرس در اتوکردن پرده، روتختی و ملحفه بسیار کاربردی است.

مزایا و معایب اتو پرس

مقایسه اتوبخار و اتوپرس

همانطور که گفته شد اتو از جمله وسایل پرکاربرد و ضروری برای هر خانه به شمار می‌آید. اتو بخار و اتوپرس از اتوهای پرکاربرد محسوب می‌شوند که هر کدام دارای مزایا و مععایبی هستند. در ادامه این دو اتو را از جنبه‌های مختلف مقایسه می‌نماییم:

از نظر وزن

برای مقایسه اتوها از نظر وزن می‌توان گفت، اتوبخار بسیار سبک بوده و در هر مکانی در خانه می‌توان آن را قرار داد. در مقابل آن اتوپرس فضای زیادی را اشغال می‌کند و همچنین جابه‌جایی آن کمی سخت‌تر است. به همین جهت اتوپرس مناسب افرادی است که خانه‌های بزرگ‌تری دارند.

از نظر هزینه

اتوبخار و اتوپرس از نظر هزینه بسیار با یکدیگر متفاوت می‌باشند. اتوپرس به لحاظ امکانات بیشتر از قیمت بالاتری نسبت به اتوبخار برخوردار است.

از نظر زمان

در مقایسه اتوبخار و اتوپرس از نظر زمان می‌توان گفت با استفاده از اتوپرس در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید حجم زیادی از لباس‌ها را اتو نمایید. اما با اتو دستی زمان شما دو الی سه برابر خواهد بود. بخصوص افراد شاغل و کارمندی که هر روز باید با لباس اتوشده در محل کار حاضر شوند، اتوپرس بسیار گزینه مناسبی است.

مزایا و معایب اتو بخار

از نظر راحتی

اکثر خانوده‌ها به دلیل سهولت و راحتی کار از اتوبخار استفاده می‌نمایند. شما می‌توانید هر قسمتی از لباس را براحتی با اتو بخار اتو نمایید. اما با اتوپرس نمی‌توان قسمت‌هایی مانند یقه، آستین و بخش‌های ظریف را اتو کرد.

از نظر خاموشی خودکار

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در مقایسه اتوبخار و اتوپرس خاموشی خودکار است. زمانی که اتوپرس را برروی صفحه به مدت زیادی قرار می‌دهید، به صورت خودکار بر روی حالت Standby قرار گرفته و از سوختن لباس یا آتش سوزی جلوگیری می‌کند. همچنین در این مواقع با آلارمی، برداشتن لباس را به شما هشدار می‌دهد.

از نظر میزان بخار

به دلیل سایز و حجم بزرگ اتوپرس، این اتو دارای قدرت بخار بالاتری نسبت به اتوبخار است. از این رو چین و چروک لباس را به خوبی از بین می‌برد.

از نظر وجود نمایشگر

اغلب اتوهای پرس مجهز به صفحه نمایشگر دیجیتال هستند که می‌توانید درجه دما و میزان حرارت را باتوجه به نوع و جنس لباس تنظیم نمایید. اما اتوهای بخار از صفحه نمایشگری برخوردار نیستند.

از نظر مخزن آب

مخزن آب اتوپرس بسیار بزرگ‌تر و حجیم‌تر از اتو بخار است. با یک بار پرکردن مخزن آب اتوپرس می‌توانید حجم زیادی از لباس را اتو نمایید. نکته قابل توجه‌ای که وجود دارد این است که مخزن آب اتوپرس پس از پرشدن سرریز نمی‌شود. این اتفاق ممکن است برای اتوهای بخار بارها مشاهده شود و لکه‌های سفیدی را بر روی لباس جای بگذارد.

از نظر میزان برق مصرفی

در مقایسه اتوبخار و اتوپرس از نظر میزان برق مصرفی تفاوت زیادی وجود دارد. اتوبخار دارای مصرف برق کمتری نسبت به اتوپرس است.

در جدول زیر خلاصه‌ای از مقایسه اتوبخار و اتوپرس را مشاهده می‌کنید.

ویژگی‌هااتوبخاراتوپرس
وزنپایینبالا
هزینهارزارن قیمتگران ‌قیمت
زمان و سرعتمتوسطبالا
راحتیمتوسطبالا
خاموشی خودکارندارددارد
صفحه نمایشندارددارد
میزان برق مصرفیکمزیاد
میزان بخارکمبسیار زیاد
حجم مخزن آبکوچکبزرگ

انتخاب شما، اتوبخار یا اتوپرس؟

همانطور که گفته شد، اکثر افراد از اتوبخار و اتوپرس برای اتوکردن لباس‌های خود استفاده می‌نمایند. البته باید گفت اتوبخار الویت بالاتری نسبت به اتوپرس دارد. هر کدام از این اتوها دارای مزایا و معایبی هستند که در این مقاله به مقایسه اتوبخار و اتوپرس از جهات مختلف پرداخته شده است. شما می‌توانید باتوجه به میزان مصرفی خود از اتو هر کدام از آن‌ها را خریداری و استفاده نمایید.دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com