تعمیر کردن وسایل الکترونیکی توسط خودمان

زمانی که یک وسیله الکترونیکی خراب می شود، آن را غیرقابل تعمیر می دانید و معمولا دور انداخته می شود. با جمع شدن دستگاههای الکترونیکی خراب، مقدار زیادی زباله ایجاد می شود. مقدار زباله های الکترونیکی سالانه بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تن می باشد. که اکثر آنها سامل سرب و جیوه هستند که قابل بازیافت نیستند.

خیلی از افراد تعمیرات ساده خودروی سواری خود را انجام میدهند. اما زمانی که محصولات دیجیتال مانند موبایل، تبلت یا لپ تاپ خراب می شود، خیلی از افراد قادر به تعمیر نیستند و آن را دور می اندازند.

مصرف کنندگان وسایل الکترونیکی و دیجیتال انتظار دارند بتوانند وسایل خود را تعمیر کنند. اما شرکت های سازنده معتقدند نرم افزارهایی که در دستگاه های الکترونیکی تعبیه شده است، توسط قوانین کپی رایت و ثبت اختراعات، حفاظت می شوند و همه اجازه دسترسی به آنها را ندارند. شرکت های سازننده می توانند با چاپ دفترچه راهنما، فروش قطعات و موارد مربوط به تعمیر وسایل ، رضایت مشتریان خود را جلب کنند.

تولیدکننده های دستگاههای الکترونیکی باید قدم هایی در راستای کاهش تولید زباله الکترونیکی بردارند. اگر شرکت ها قدمی برنمی دارند، کشورها می توانند قوانینی وضع کنند تا کمکی در این راه کرده باشند و رضایت کاربران این دستگاهها را بیشتر کنند. بعضی ایالت های آمریکا در حال تدوین قوانین در این رابطه هستند همچنین دادگاه عالی آمریکا دستور داده که حق ثبت اختراع شرکت ها مانع از فروش دوباره وسایل الکترونیکی شخصی نشود.

شرکت هایی مانند ifixit و Repair cafe شبکه ای از افراد را ایجاد کرده اند که اطلاعات مربوط به تعمیرات وسایل الکترونیکی و محصولات دیجیتال را به اشتراک می گذارند. همچنین با روی کار آمدن پرینترهای سه بعدی ، با تولید قطعات قدیمی و ناموجود کمکی به کاربران وسایل الکترونیکی و تعمیر آنها کرده است.

پیشنهاد می شود:  سرعت لپ تاپتان را بالا ببرید!

کاربران غیرفنی دستگاههای خود را به دست متخصصان می سپارند تا تعمیر کنند. در حال حاضر مراکز اندکی مانند دیجی تعمیر هستند که تعمیرات تخصصی دستگاههای الکترونیکی و محصولات دیجیتال را انجام می دهند. اگر قطعات توسط شرکت های تولیدکننده در دسترس قرار گیرد، می توان دستگاههای بیشتری را تعمیر و زباله ی کمتری را تولید کرد.

نتیجه گیری

دستگاهی بدون داشتن تخصص و قطعات مربوطه تعمیر نمی شود حتی ممکن است خرابی آن بیشتر شود و احتمال تعمیر آن توسط فرد متخصص کاهش یابد. در نتیجه اگر دستگاه خرابی دارید بجای دور انداختن و خرید دستگاه جدید، تا زمانی که دفترچه راهنما، قطعات و وسایل مربوط به یک دستگاه در اختیار شما نیست و آشنایی به تعمیر وسایل ندارید، تعمیر دستگاه را به یه مرکز و یا متخصص آن بسپارید. با این کار در راستای کاهش تولید زباله قدم بزرگی برداشته اید.