مجله تخصصی تعمیرات

تعمیر یا خرید ؛ دغدغه ی این روزهای خیلی از افراد

به دنبال افزایش قیمت ارز ، خرید وسایل الکترونیکی و دیجیتال نیز کاهش چشمگیری داشته است. در حال حاضر دغدغه ی فکری خیلی از افراد این است : دستگاهم را تعمیر کنم یا نو بخرم؟ . ما در این مقاله به بررسی این مشکل میپردازیم و در آخر به یک نتیجه میرسیم که در وضع اقتصادی کنونی کدام کار بهتر است.

امروزه مصرف کنندگان اکثر وسایل خود را به عنوان یک بار مصرف می کنند. یک قطعه ای از وسیله شکسته میشود و اصلا در مورد جایگزینی آن قطعه فکر نمیکنیم .یک پدیده جدید که امروزه به وجود آمده است این است که وسایل را دور میندازند به جای آنکه تعمیرشان کنند.

اگر وسیله شما تحت گارانتی باشد ٬دستگاه را صد در صد تعمیر میکنید اما اگر گارانتی دستگاه تمام شده باشد٬ فرایند تصمیم گیری پیچیده تر می شود. در زندگی شما با تصمیمات مهمی مواجه هستید. انتخاب بهترین گزینه میتواند بسیار دشوار و استرس زا باشد.

به عنوان مثال٬ اگر لپ تاپ شما دچار مشکل شود ٬بهتر است که آن را نگه دارید و تعمیرش کنید و یا آنکه از آن غافل شوید و لپ تاپ جدیدی را بخرید. برای ارزیابی این تصمیم٬ باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال سن دستگاه٬ هزینه یک دستگاه جدید و… . سوالات زیر را برای رسیدن به تصمیم مناسب از خود بپرسید:

 • هزینه تعمیر بیشتر است یا هزینه خرید یک دستگاه جدید؟

به عنوان مثال هزینه تعمیر لپ تاپ را با هزینه خرید یک لپ تاپ جدید مقایسه کنید. هزینه تعمیر لپ تاپ بین ۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و هزینه خرید لپ تاپ بالای ۲ میلیون می شود پس به صرفه تر است که لپ تاپ را تعمیر کنید. البته که این قضیه برای سایر لوازم برقی و خانگی صادق است. هنگام تصمیم گیری برای تعمیر یا جایگزینی وسایل٬ هزینه و در دسترس بودن قطعات جایگزین نیز موردی است که باید در نظر بگیرید.

 • ویژگی های ایمنی چقدر مهم است؟

شاید دستگاه برقی قدیمی شما٬ فاقد ویژگی های امنیتی جدید باشد و یا برخی از ویژگی های امنیتی آن از بین رفته باشد (ویژگی هایی که حتما باید آن دستگاه داشته باشد)

 • آیا شما نیاز به دستگاهی با برچسب انرژی بالاتر دارید؟

عامل مهم دیگری که در تصمیم گیری در مورد تعمیر یا جایگزینی وسیله تاثیر گذار است هزینه های انرژی است. اگر دستگاه قدیمی شما دارای رتبه بندی انرژی کمتری نسبت به مدل های جدید باشد٬ در بلند مدت میتوانید پول بیشتری را با جایگزینی آن صرفه جویی کنید.

برچسب های انرژی که به لوازم خانگی متصل است برآوردی را از میزان هزینه ای که دستگاه برایمان خواهد داشت را نشان میدهد. همچنین این برچسب ها مشخص کننده این هستند که دستگاه از استاندارد های بین المللی پیروی میکند.

 • شما چقدر بودجه دارید؟

شما می دانید که چه میزان می خواهید خرج کنید و بودجه تان چه میزان است و ماهیانه چه میزان می توانید پرداخت کنید. بسته به بودجه تان میتوانید انتخاب کنید که تعمیر بهتر است یا خرید. صد در صد تعمیر هزینه کمتری دارید و اگر بودجه تان به خرید نمی رسد تعمیر بهترین راه حل است . در واقع تعمیر دستگاه٬ باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

 • چقدر حاضر به هزینه هستید؟

دستگاه های قدیمی هزینه بیشتری می برد زیرا که خرج های متعددی را احتمالا خواهد داشت. با انجام تعمیرات در هزینه ها صرفه جویی می شود اما پس از آن ممکن است ارزش نگه داشتن نداشته باشد. اگر دستگاه چندین بار شکسته و تعمیر شده است٬ ممکن است زمان آن رسیده باشد که به فکر جایگزینی آن بیفتید.

 • آیا تا به حال از دستگاه قدیمی خود به درستی مراقبت کرده اید؟

اگر تاکنون به درستی از دستگاه خود نگهداری کرده اید٬ پس بهترین گزینه نگه داشتن دستگاه و تعمیر آن می باشد. تعمیر و نگهداری دستگاه به معنای افزایش عمر دستگاه است.

 • عمر معقول دستگاه چقدر است؟

لوازم خانگی عمر طولانی دارند. آنتونی روکو ٬بنیانگذار و سردبیر Appliance Buyer’s Guide  میگوید: میزان عمر دستگاه اغلب کلید تصمیم گیری درست برای تعمیر یا جایگزینی است و متاسفانه برای لوازم خانگی مختلف٬ متفاوت است. به عنوان مثال٬ یک یخچال ساخته شده٬ انتظار می رود که حداقل ۲۰ سال عمر داشته باشند. او می گوید: اگر با تعمیر قطعه ای گران مواجه هستید میتوانید محاسبه کنید که دستگاه شما در صورت تعمیر هنوز چند سال دیگر عمر مفید دارد.

اگر گارانتی دستگاه شما تمام شده و نزدیک به پایان عمر مفید دستگاه هستید٬ ممکن است بهتر باشد که آن را جایگزین کنید٬حتی اگر هزینه جایگزینی بیشتر از تعمیر باشد.البته بسیاری از دستگاه ها قبل از پایان عمر مفید خود خراب میشوند و این مورد تصمیم گیری را سخت تر میکند.

در این حالت باید از قانون ۵۰٪ پیروی کنیم. اگر دستگاه شما بیش از ۵۰٪ عمر مفیدش را گذرانده باشد و اگر هزینه تعمیرش بیش از ۵۰٪ هزینه خرید یک دستگاه جدید باشد٬ در این صورت شما باید آن را به جای تعمیر جایگزین کنید. برای استفاده از قانون ۵۰٪ شما باید عمر مفید دستگاهتان را بدانید.

طبق تحقیقات و بررسی های ما در مرکز دیجی تعمیر، بیش از ۸۵% دستگاههایی که برای تعمیر به این مرکز آورده می شود ارزش تعمیر دارند .هزینه خرید یک دستگاه نو خیلی بیشتر از هزینه ی تعمیر آن می شود. قبل از تعمیر هر دستگاه با دانستن اینکه قیمت خرید یک دستگاه نو چقدر است به مشتری پیشنهاد داده می شود که وسیله ی آنها ارزش تعمیر دارد یا خیر و به فکر خرید یک دستگاه نو باشند.

در حال حاضر و با وضع اقتصادی فعلی پیشنهاد شما چیست ؟؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com