تشخیص مشکلات مانیتور و حل آنها

مانیتورها به ظاهر ابزار ساده ای هستند و به نظر می آیند فناوری پیچیده ای درون آنها نباشد. اما این طور نیست. شاید کار با مانیتور آسان باشد چون فقط باید آن را به برق بزنید، روشن کنید و تصاویر را ببینید.

مانیتور فناوری پیچیده ای درون خود دارد که ممکن است کوچترین اشتباه باعث خرابی در قسمتی از آن شود. اکثر مشکلات مربوط به مانیتورها را می توانید در خانه حل کنید. در این مقاله به شما می گوییم چگونه این مشکلات را برطرف سازید:

مشکل اول؛ تصویر پرش دارد و چشمک می زند

این مشکل اکثر مواقع به کابل ویدئو یا کابل برق برمی گردد. از محکم بودن کابل ویدئو اطمینان حاصل کنید یا اگر کابل ایراد دارد آن رابه طور کامل تعویض نمایید. از سالم بودن کابل برق هم مطمئن شوید. اگر مشکل از کابل نبود، شاید نرخ رفرش تصویر نادرست است. نرخ رفرش یعنی تعداد دفعاتی که کامپیوتر تصویر را در هر ثانیه به صفحه نمایش ارسال می کند. نرخ رفرش را با هرتز نشان می دهند. نرخ رفرش مانیتورهای ال سی دی ، ۵۹ یا ۶۰ و در مانیتورهای جدیدتر ۷۵، ۱۲۰ و ۱۴۴ هرتز است. برای تنظیم این عدد به صورت زیر عمل کنید:
adaptor properties>monitor>display settings>display

اگر تمام این کارها را انجام دادید و مشکل حل نشد، احتمالا برق درون مانیتور ایراد دارد. به این صورت که از یکی از قطعات روی برد و یا از محافظ برق بیشتری می گیرد. برای اطمینان پیدا کردن، کابل برق را به یک پریز دیگر متصل کنید.

پیشنهاد می شود:  مشکل هدفونتان را خودتان حل کنید

مشکل دوم؛ نمایش خطوط عمودی غیرمعمول

برای حل این ایراد ، ابتدا دوباره کابل های برق و ویدئو را چک کنید. اگر مشکلی نداشتند باید به فکر تعویض قطعه باشید. برای رفع این مشکل باید گرانترین قطعه مانیتور یعنی پنل را تعویض کنید.

مشکل سوم؛ وجود پیکسل مرده یا خراب در تصویر

تصاویر از مربع های بسیار ریزی به نام پیکسل تشکیل شده اند. گاهی ممکن است یک نقطه بدون نور به رنگ سیاه روی صفحه باشد. به این نقاط مربط شکل سیاه پیکسل مرده می گویند. اگر این نقاط به رنگ های دیگری مانند قرمز، سبز یا آبی باشند، پیکسل مرد نیستند و پیکسل خراب می گویند.

برای پیکسل های مرده کار خاصی نمی توانیم انجام دهیم . در صورتی که نقطه خیلی ریز باشد می توانیم مدت ها با این نقطه سیاه سر کنیم و از مانیتور استفاده کنیم. در صورتی که پیکسل خراب باشد، راه درمان طولانی مدت وجود ندارد. فقط می توانید با ماساژ پنل، برنامه هایی اجرا کنید که می توانند بخشی از صفحه نمایش را با سرعت زیاد از طیف رنگی رد کنند.

مشکل چهارم؛ مشاهده ترک و لکه بر روی صفحه نمایش

مشاهده ترک، بی رنگ شدن بخشی از صفحه و یا دیده شدن یک یا چند پیکسل رنگی یا سیاه ، همه ی این ها به معنی آسیب دیدن پنل است. برای حل این مشکل کاری نمی توانید بکنید جز تعویض کلی صفحه نمایش.

مشکل پنجم؛ تولید سروصدای اضافه

سروصدا بیشتر در مدل های قدیمی تر بدلیل استفاده از لوله های فلوئوریسنت وجود داشته است. در مدل های جدید که از LED استفاده می شود سروصدا وجود ندارد. این سروصدا ممکن است دلایل دیگری داشته باشد از جمله اینکه برق رسانی به یک یا چند حباب دچار مشکل شده باشد. که می توانید با کم و زیاد کردن روشنایی صفحه، صدا را قطع کنید.

پیشنهاد می شود:  از کار افتادن ماکروویو و دلایل آن

اختلال در برق رسانی می تواند به قطعات دیگر مانیتور هم آسیب برساند. پس بهتر است در اسرع وقت آن قطعه را تعویض کنید تا به قطعات دیگر آسیب نرساند و قطعات گرانتر را دچار مشکل نکند.

مشکل ششم؛ رزولوشن نادرست

گاهی اوقات موقع کار با مانیتور متوجه می شوید رزولوشن تغییر می کند. این مشکل مربوط به کارت گرافیک است. برای حل این مشکل ابتدا درایورهای کارت گرافیک را آپدیت کنید. اگر تفاوتی نکرد، مانیتور را با سیستم دیگری امتحان کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، قطعات داخلی باید تست و بررسی شوند.

مشکل هفتم؛ روشن و خاموش شدن خودکار

اگر با مشکل روشن و خاموش شدن خودبخود مانیتور مواجه شده اید، احتمالا ایراد از دو شاخه یا محافظ است. اگر با بررسی این دو مشکل برطرف نشد، ممکن است ایراد از تبدیل کننده های داخلی باشد.

نتیجه گیری

پنل یکی از قطعات گرانقیمت مانیتور است که اگر دچار مشکل شود هزینه ی زیادی را برای تعویض آن باید بپردازید البته اگر پنل مدل مانتیور خود را پیدا کنید. شکستگی صفحه ، آب خوردگی و سوختن پیکسلهای صفحه نمایش می تواند شما را مجبور به تعویض پنل و یا صفحه نمایش کند. برای تست ، بررسی و تعویض قطعات داخلی مانیتور حتما به یک تعمیرگاه مجاز مانیتور مراجعه کنید .