مجله تخصصی تعمیرات

طرز کار اسپیکر

اسپیکر دستگاهی است که سیگنال الکتریکی را به سیگنال صوتی تبدیل می کند تا بتوانیم آن ها را بشنویم. با لرزش مولکول های هوا صوت تولید می شود. لرزش از یک مولکول به مولکول دیگرمنتقل می شود تا در نهایت پرده ی گوش انسان را بلرزاند و مغز انسان آن را صدا تفسیر کند.سیگنال های دیجیتالی ذخیره شده بر روی CD یا DVD در IC Sound روی مادربرد به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود . سیگنال الکتریکی توسط آمپلی فایر تقویت شده و Cone ( پرده بلندگو ) را به لرزش در می آورد و سیگنال صوتی به گوش انسان می رسد.

همانطور که می دانید امواج دارای دو مشخصه ی اصلی فرکانس و دامنه می باشند. فرکانس در امواج صوتی تعیین کننده ی صدای بم یا زیر و دامنه تعیین کننده ی بلندی صدا می باشد. هرچه دامنه امواج بیش تر باشد ، صدا بلندتر و هرچه فرکانس بیش تر باشد ، صدا بم تر می شود.

نحوه ی کار دیافراگم بلندگو ( Cone ) 

دیافراگم از کاغذ ، پلاستیک و یا فلز به صورت مخروطی ساخته شده است . در راس مخروط میله ی فلزی و لبه ی بیرونی مخروط حلقه ی suspension قرار دارد. دور میله ی فلزی ساخته شده از آهن با قابلیت مغناطیسی ، سیم پیچیده شده است. میدان مغناطیسی در اطراف میله به علت اتصال دو سر سیم به قطب مثبت و منفی ایجاد می شود. قطب های شمال و جنوب ایجاد شده را با تغییر متناوب مثبت و منفی سیم جا به جا می کنیم.

در زیر سیم پیچ آهنربای حلقوی قوی وجود دارد. جا به جا شدن قطب شمال و جنوب میدان سیم پیچ باعث جذب و دفع شدن سیم پیچ از جانب آهنربا می شود. این دوری و نزدیکی موجب حرکت میله ی فلزی و تولید لرزش در دیافراگم می شود. لرزش تولید شده ذرات هوای اطراف را به حرکت در آورده و تولید صوت می کند. با دقیق شدن فاصله ی تعویض قطب مثبت و منفی ، صدا تولید شده به صدای طبیعی نزدیک تر می شود .

1 دیدگاه
 1. سلام
  برای اینکه فوم دور ساب پاره نشه یا دیر پاره بشه چه کار میشه کرد؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com