مجله تخصصی تعمیرات

از کار افتادن ماکروویو و دلایل آن

ماکروویوها یک از لوازم پرمصرف در آشپزخانه می‌باشند. این دستگاه ممکن است پس از مدتی به هر دلیلی از کار بیفتد. از کار افتادن ماکروویو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. در بعضی موارد تعمیر آن نسبت به خرید یک دستگاه جدید ارزش اقتصادی دارد.

خراب شدن کلیدهای روی درب و یا خراب شدن و ناهماهنگی درب دستگاه دلایل رایجی هستند که سبب از کار افتادن ماکروویوها می شوند. به دنبال بروز این مشکلات ممکن است باعث پریدن فیوز و سوختن دستگاه شود. فیوز را تعویض کنید. اگر دوباره فیوز پرید و دستگاه از کار افتاد ، مشکل از قسمت دیگری است.

نوسان برق

نوسان برق، قدیمی بودن ماکروویو و استفاده ی بیش از حد از آن ممکن است سبب سوختن سیم های داخل دستگاهتان شده باشد.

تمیز بودن ماکروویو

یکی از دلایلی که عمر ماکروویو را کم می کند، تمیز بودن داخل دستگاه است. وجود ذرات غذا در محفظه ی داخل ماکروویو می تواند باعث جرقه و گرم شدن بیش از حد آن شود. این مشکلات می تواند باعث آسیب زدن به اجزای داخلی مهم آن مانند هدایتگر امواج یا هسته مغناطیسی شود.

خرابی کلید

کلیدهای روی درب ماکروویو باید در جای خود محکم باشند تا دستگاه به درستی کار کند. اگر دکمه ها خراب یا شل باشند، ممکن است ماکروویو چند ثانیه کار کند و سپس خاموش شود. گاهی اوقات خمیدگی و یا داغ شدن بیش از حد دکمه های روی درب سبب توقف عملکرد صحیح ماکروویو می شود. بعضی از ماکروویوها نوعی واشر درزگیر یا لاستیک دورتادور درب دارند. در صورتی که این واشر یا لاستیک پاره شود، ماکروویو خاموش می شود. در این مواقع تعمیر دستگاه صرفه اقتصادی دارد و آن را پیش یک متخصص ببرید.

کار نکردن ماکروفر

عملکرد نادرست مبدل ولتاژ

در داخل ماکروویو یک مبدل ولتاژ بالا تعبیه شده است که برای شارژ کردن و برق رسانی به مگنترون، ولتاژ بالا تولید می کند. مگنترون پس از شارژ شدن، امواج رادیویی منتشر می کند که از هدایتگر عبور می کنند و به بخش پخت غذا وارد می شوند تا غذا را پخته یا گرم کنند.

اگر ماکروویو برای چند ثانیه کار کرده و سپس خاموش می شود، ممکن است مدار مبدل ولتاژ بالا دچار یک اتصالی ناگهانی شده باشد.

خراب شدن فن خنک کننده

وظیفه ی فن خنک کننده، خنک نگه داشتن مگنترون و دیگر اجزای الکتریکی داخل ماکروویو می باشد. اگر دستگاه روشن شود و فن کار نکند، دستگاه به طور خودکار خاموش می شود.

انسداد دریچه هوا

دریچه هوای ماکروویو نیز، نقش خنک کردن دستگاه را دارد. اگر چربی و کثیفی دریچه را مسدود کرده باشند، دستگاه به درستی کار نخواهد کرد و ماکروویو خاموش می شود. سعی کنید چند وقت یکبار دریچه را با یک فرچه تمیز کنید.

ایراد در فیوز سرامیکی

اگر دستگاه روشن نمی شود و صفحه لمسی هم خاموش است، می تواند دلیل خرابی فیوز دستگاه باشد. فیوز قطعه ای است که مسئول حفاظت از اجزای دیگر در برابر نوسانات می باشد. و زمانی که کار نکند دستگاه هم کار نخواهد کرد. دستگاه را از برق بکشید . سپس می توانید به فیوز که در داخل اتاقک دستگاه نزدیک به کابل برق قرار دارد دسترسی پیدا کنید.

برای آزمایش عملکرد فیوز از مولتی متر استفاده کنید. اگر مشخص شد که فیوز دیگر کار نمی کند باید آن را جایگزین کنید.

3 دیدگاه
 1. معمولا تعمیر ماکروفر چقدر زمان میبره

  • سلام
   معمولا بین ۲ تا ۵ روز
   ولی بستگی به نوع ماکروفر نوع خرابی و موجود بودن قطعه در بازار ایران دارد

 2. سلام دستگاه ما قسمت فر کار میکند ولی قیمت ماکرو فقط فن کار میکند گرم نمیکند علت چیست

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کارشناسان فنی دیجی تعمیر علاوه بر داشتن تحصیلات برق و الکترونیک وگذراندن دوره های مرتبط با تعمیرات لپ تاپ و بردهای الکترونیکی ، با داشتن سابقه کاری بیش از ۱۲ سال ، موفق به کسب اعتماد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از هموطنان در سراسر کشور شده اند.

  آدرس

  تهران، چهارراه ولیعصر، روبروی بازار رضا، پلاک 1441، طبقه اول، واحد3

  تلفن

  66964628 021

  ایمیل

  info@digitamir.com